17 marca małżonka prezydenta RP złożyła jednodniową wizytę w Nowym Jorku. Głównym celem wizyty było omówienie z przedstawicielami ONZ oraz innych organizacji sytuacji w Polsce w kontekście przyjmowania uchodźców z Ukrainy, skali zjawiska oraz wynikających z tego potrzeb w dłuższej perspektywie czasowej.
Pierwszej Damie towarzyszyli: ambasador Krzysztof Szczerski – stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, sekretarz stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski oraz prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Spotkanie w ONZ
Wizytę w Stanach Zjednoczonych Pierwsza Dama rozpoczęła od spotkania z Joyce Msuya, zastępczynią sekretarza Generalnego ONZ ds. Humanitarnych i Koordynatora ONZ ds. Sytuacji Kryzysowych. Agata Kornhauser-Duda przedstawiła sytuację Polski w kontekście przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła działań podejmowanych przez Polskę na rzecz osób uciekających z ogarniętego wojną kraju, a także pozostających w Ukrainie. Pierwsza Dama poinformowała, że z uwagi na bezprecedensową skalę kryzysu uchodźczego Polska potrzebuje pomocy w odpowiedzi na potrzeby humanitarne uchodźców, zwłaszcza jeśli chodzi o działania koordynacyjne i wsparcie finansowe. Joyce Msuya wyraziła ogromne uznanie dla działań podejmowanych przez Polskę, dziękując za doskonałą dotychczasową współpracę, zapewniła też o woli kontynuacji wspólnych działań.
W siedzibie ONZ Pierwsza Dama rozmawiała też z Ilze Brands Kehris, zastępczynią sekretarza generalnego ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR – Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka). OHCHR jest głównym organem pomocniczym w obszarze ochrony praw człowieka wyrażonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i późniejszych dokumentach. Podczas tego spotkania skoncentrowano się na sytuacji uchodźców ze szczególnym naciskiem na dbałość o realizację pełni ich praw, w tym do pracy, nauki, opieki medycznej. Małżonka prezydenta nakreśliła wyzwania wynikające z przyjęcia tak dużej grupy przybyszów. W tym kontekście wskazała na wieloletnią obecność w Polsce licznej diaspory ukraińskiej, będącej wzorcem integracji społecznej. Ilze Brands Kehris podziękowała za wszystkie informacje i wyraziła wdzięczność za pomoc i zaangażowanie Polski w opiekę i pomoc udzielaną uchodźcom.
Pomoc dla ukraińskich kobiet i dzieci
Kolejne spotkanie, z Natalią Kanem – dyrektorką Wykonawczą UNFPA oraz z jej zastępcą Ibem Petersenem dotyczyło w głównej mierze pomocy ukraińskim mamom i dzieciom. Pierwsza Dama omówiła sytuację uchodźców ukraińskich w Polsce, przedstawiła obecną oraz prognozowaną skalę zjawiska oraz zakres potrzeb tych osób, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dzieci. Natalia Kanem wyraziła ogromne podziękowania dla Polski za pomoc udzielaną uchodźcom oraz przedstawiła działania podejmowane przez UNFPA.
O sytuacji dzieci uchodźców ukraińskich w Polsce, udzielanej im pomocy i rozwiązaniach systemowych, w tym opiece medycznej i nauce w polskich szkołach, małżonka prezydenta rozmawiała w Nowym Jorku również z przedstawicielami UNICEF – Hannan Sulieman, zastępczynią dyrektorki wykonawczej UNICEF oraz Manuelem Fontainem, dyrektorem ds. Programów w Sytuacjach Nadzwyczajnych UNICEF. Przedstawiciele UNICEF poinformowali o działaniach, które prowadzą w Ukrainie, w tym o dostarczanych do Lwowa i dystrybuowanych w głąb kraju transportach pomocy dla ludności pozostającej na miejscu. Agata Kornhauser-Duda przedstawiła informacje na temat sytuacji humanitarnej oraz pomocy, jaką otrzymują w Polsce uchodźcy, w szczególności dzieci. Pierwsza Dama, która zabiega o stworzenie koalicji małżonek prezydentów oraz przedstawicielek rodzin królewskich w celu połączenia działań na rzecz ofiar wojny, poinformowała o podjętych w ramach tej współpracy inicjatywach. Poprosiła także o wsparcie Polski w odpowiedzi na kryzys, zwłaszcza odnośnie działań koordynacyjnych i wsparcia finansowego.
Skoordynowane działania
Pierwsza Dama odbyła też rozmowę z Sandą Ojiambo, dyrektorką wykonawczą UN Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes, powołanej w 2000 roku przez sekretarza generalnego ONZ. Sanda Ojiambo przedstawiła działania UNGC w kontekście wojny w Ukrainie. Wskazała także na aktywność Global Compact Network Polska (polskiej gałęzi UNGC), która prowadzi zbiórki i dostarcza pomoc humanitarną dla uchodźców po obu stronach granicy. Wyraziła wdzięczność i uznanie dla skali i sprawności pomocy udzielanej przez Polskę Ukrainie. Agata Kornhauser-Duda wskazała na najważniejsze obszary, w których pomoc ze strony sektora prywatnego byłaby szczególnie ważna, np. usługi transportowe, dostarczanie leków i sprzętu medycznego, a Sanda Ojiambo zapewniła o chęci współpracy.
WEM