wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkOdszedł Antoni Chrościelewski

Odszedł Antoni Chrościelewski

1 kwietnia 2021 zmarł Antoni Chrościelewski, wieloletni Komendant 2. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Antoni Chrościelewski w czasie parady z okazji Dnia Pamięci Generała Pułaskiego. Nowy Jork, 2005 r. Fot: Archiwum Antoniego Chrościelewskiego

Antoni Chrościelewski urodził się w 1924 roku. W kwietniu 1940 roku wraz z matką, siostrą i bratem został wywieziony na Sybir. W północnym Kazachstanie spędził dwa lata. W 1942 wstąpił w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Z gen. Andersem przeszedł przez Rosję, Irak, Liban, Palestynę i Włochy. Walczył pod Monte Cassino, bił się o Loreto, Ankonę, Bolonię.

Po zakończeniu wojny mieszkał w Anglii, później przeniósł się do USA. Jego życie prywatne i zawodowe związane było z Nowym Jorkiem. Od 1980 roku pełnił funkcję prezesa Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” na Greenpoincie. Wraz ze zmarłą w 2018 roku żoną Walerią założył chór Angelus, promujący polskich śpiewaków.

Antoni Chrościelewski był aktywnym działaczem, zarówno społecznym jak i kombatanckim. Przez wiele lat był komendantem Okręgu 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), którego głównym celem jest organizowanie pomocy dla należących do Stowarzyszenia weteranów walk o niepodległość – byłych polskich żołnierzy, którzy zmagają się na co dzień z inwalidztwem, chorobami i trudną sytuacją materialną. Stowarzyszenie w 2017 roku zostało laureatem Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.

4 maja 2020 Antoni Chrościelewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ­– drugim pod względem starszeństwa polskim odznaczeniem cywilnym. Wśród przyznanych mu odznaczeń są m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, odznaczenia brytyjskie oraz Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, który miał dla niego szczególną wartość

Był człowiekiem pełnym energii, zapału i głębokiego patriotyzmu. Odszedł w wieku 97 lat.

ipn.gov.pl


Informacja o uroczystościach pogrzebowych śp. Antoniego Chrościelewskiego:

Piątek, 16 kwietnia, godz. 3:00 PM – 8:00 PM
Pożegnanie w Domu Pogrzebowym na Greenpoincie – Arthur’s Funeral Home
207 Nassau Avenue & Russell Street, Brooklyn, NY 11222
Tel. (718) 389-8500

Sobota, 17 kwietnia, godz. 9:30 AM
Msza św. pogrzebowa na Greenpoincie – Kościół św. Stanisława Kostki
607 Humboldt Street, Brooklyn, NY 11222

Sobota, 17 kwietnia, godz. 1:00 AM
Pogrzeb w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown, PA

spot_img
Poprzedni artykułŚwięcenie pokarmów w New Britain
Następny artykułGóralska warta

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -