czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaDziałyPoradyO czym warto pamiętać, zatrudniając wykonawcę prac budowlanych?

O czym warto pamiętać, zatrudniając wykonawcę prac budowlanych?

Tegoroczna zima nie była zbyt sroga i nie dała nam się we znaki, ale to nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się ze zbliżającej się wiosny – a już pojawiają się pierwsze jej oznaki w postaci kolorowych krokusów.

Zatrudniając fachowca, trzeba sprawdzić, czy posiada licencję w stanie Connecticut. Fot. Archiwum WEM

Gdy śnieg topnieje i robi się coraz cieplej, zaczynasz widzieć, co wymaga naprawy, co mogło zostać uszkodzone przez silny wiatr lub deszcz, co wymaga pomalowania, a co może wymagać wymiany w domu.

Jeśli budowa, naprawy, prace elektryczne lub hydrauliczne są poza możliwościami osoby, która bywa „złotą rączką” w twoim domu, trzeba poszukać dobrego wykwalifikowanego wykonawcy takich prac. Czasami mamy już kontakt do kogoś takiego, kto wykonał podobną pracę dla rodziny lub sąsiadów i ma dobre referencje.

Czasami wykonawcę można znaleźć na Yellow Pages czy w internecie, choćby na Angie’s List lub w sąsiedzkiej grupie na facebooku. Można zobaczyć też ogłoszenie w gazecie lub w jakimś miejscu publicznym typu pralnia czy sklep.

Najlepsze referencje pochodzą jednak od kogoś, kogo znasz i kto jest zadowolony z wykonanej pracy.

Bez względu na to, gdzie znajdziesz namiary na wykonawcę, Departament Ochrony Konsumentów sugeruje, abyś nie spieszył się, spróbował dowiedzieć się więcej o danej osobie i upewnił się, że zatrudniony przez ciebie wykonawca jest odpowiednio zarejestrowany do pracy w Connecticut.

Zgodnie z prawem wykonawcą (majstrem) jest każdy, kto wykonuje ulepszenia na nieruchomości mieszkalnej, gdy wartość pracy przekracza 200 USD, a cena gotówkowa wszystkich prac wykonanych w ciągu jednego roku przekracza 1,000 USD. Wszyscy wykonawcy muszą być zarejestrowani w Departamencie Ochrony Konsumentów i przestrzegać pewnych wymogów, które chronią konsumentów.

Jeśli nie korzystasz z usług zarejestrowanego majstra, nie będziesz mógł uzyskać dostępu do Funduszu Gwarancyjnego Home Improvement (więcej informacji poniżej).

Przestrzeganie tych prostych zasad sprawi, że zarówno ty, jak i wykonawca, jesteście chronieni.

  • Potwierdź, że twój wykonawca jest zarejestrowany w DCP – powinien mieć kartę/licencję z numerem rejestracyjnym i datą ważności. Większość z nich ma również numer na ciężarówce, której używają do prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Zdobądź więcej niż jedną ofertę i upewnij się, że wszystkie oferty zawierają tę samą jakość materiałów i ramy czasowe wykonania prac. Najtańsza oferta nie zawsze jest najlepsza.
  • Poproś o referencje i zdobądź więcej niż jedną.
  • Zapytaj lokalnego urzędnika budowlanego o pozwolenia (nawet jeśli ty lub twój zręczny kuzyn wykonujecie pracę!). Twoim obowiązkiem jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę, jeśli jest wymagane.
  • Upewnij się, gdy praca jest wykonywana przez wykwalifikowanych usługodawców, takich jak elektrycy, hydraulicy lub osoby pracujące przy ogrzewaniu, że posiadają odpowiednie licencje zawodowe wymagane przez stan Connecticut. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie masz możliwości uzyskać odszkodowania, jeśli praca nie została wykonana przez odpowiednio licencjonowanego wykonawcę.
  • Podpisz umowę, która jasno określa odpowiedzialność i płatność. Nie jest niczym niezwykłym płacić 1/3 z góry, 1/3 w połowie pracy i 1/3 po jej zakończeniu. Masz prawo zmienić zdanie do 3 dni po podpisaniu umowy.
  • Nie zapomnij poprosić o dowód ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i odszkodowania pracowniczego.
  • Nie płać gotówką z góry. Jest całkowicie w porządku, aby negocjować wypłatę ostatecznej kwoty w 3 lub 4 ratach, które odzwierciedlają postęp prac.

Zazwyczaj praca jest wykonywana poprawnie i wtedy to ty stajesz się osobą, która może polecić wykonawcę swoim znajomym i sąsiadom, ale czasami coś idzie nie tak i nie możesz dojść do porozumienia z wykonawcą.

Fundusz Gwarancyjny Home Improvement jest dostępny za pośrednictwem Departamentu Ochrony Konsumentów, jeśli poniesiesz szkodę, a twój zarejestrowany wykonawca nie jest w stanie tego naprawić. Po uzyskaniu wyroku sądowego możesz kwalifikować się do zwrotu do 15,000 USD za umowę. Przejdź do https://www.cga.ct.gov/2020/rpt/pdf/2020-R-0324.pdf, aby uzyskać więcej informacji na temat Funduszu Gwarancyjnego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat praw konsumenckich, odwiedź www.smartconsumer.ct.gov

Aby uzyskać informacje dla wykonawców, odwiedź https://portal.ct.gov/DCP/Trade-Practices-Division/What-to-Look-For-in-a-Home-Improvement-Contractor

Dostępna jest też broszura przygotowana przez DCP na temat wykonawców: https://portal.ct.gov/-/media/DCP/Investigations-Division/documents/FinalHomeImprovementGuidepdf.pdf

Naprawy w domu są często kosztownym i czasochłonnym procesem, upewnij się, że wydajesz pieniądze w inteligentny sposób i że twoi wykonawcy przestrzegają prawa.

I jak zawsze, przekaż to rodzinie i przyjaciołom!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -