niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaNowy film o Chopinie

Nowy film o Chopinie

Po 22 latach od premiery filmu „Chopin. Pragnienie miłości” z pamiętną rolą Piotra Adamczyka ogłoszono, że powstanie nowy film o światowej sławy kompozytorze. Nowa produkcja ma mieć tytuł „Chopin! Chopin!” i kosztować 64 mln zł.

Eryk Kulm jako Fryderyk Chopin. Fot. Aleksandra Grochowska/Mat. prasowe

Film o Fryderyku Chopinie wyreżyseruje Michał Kwieciński, reżyser filmu „Filip” o polskim Żydzie, który podczas II wojny światowej ukrywa się w Niemczech, udając Francuza. W rolę tytułowego Filipa fenomenalnie wcielił się Eryk Kulm. I to właśnie on zagra też Fryderyka Chopina. Oprócz niego na ekranie mamy zobaczyć międzynarodową obsadę. Zdjęcia ruszą już w sierpniu tego roku i mają być kręcone w Polsce, na Majorce i we Francji. Producenci twierdzą, że będzie to najdroższa produkcja po 1989 roku. Jej budżet ma wynosić 64 mln złotych.

O czym opowie najnowsza biografia muzyka? Film obejmie kilkanaście momentów z jego życia. Zabierze nas w czasy, kiedy Fryderyk jest wielką gwiazdą Paryża i każdy chce gościć go na swoim przyjęciu. Wtedy też muzyk dowiaduje się o chorobie, która wyniszcza jego ciało – nieuleczalnej gruźlicy. Ale mimo to nadal żyje pełnym tchem i skupia się w pełni na tworzeniu muzyki. – Chopin wypowiedział muzyczną wojnę przeszłości – i ją wygrał – opisuje reżyser Michał Kwieciński. – Bez niego jazz i wiele innych nurtów w muzyce nie byłoby takie, jakie znamy. W jego krótkim życiu towarzyszyły mu trzy siły: miłość, muzyka, choroba, które walczyły o niego do końca. I o tym właśnie będzie film „Chopin, Chopin!” – o losie i psychice unikalnego, pięknego człowieka – zapowiada reżyser.

Eryk Kulm to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów młodego pokolenia. Za rolę Filipa otrzymał Polską Nagrodę Filmową – Orła. Jest też laureatem nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym talentom. Ma 33 lata. Wszystkie utwory w filmie „Chopin! Chopin!” ma wykonać własnoręcznie.

Chopin nie pierwszy raz na ekranie

Przypomnijmy, że w 2002 roku premierę miał kultowy film „Chopin. Pragnienie miłości”. W tytułową rolę dzielił się Piotr Adamczyk, a postać jego kochanki, francuskiej pisarki George Sand, wykreowała Danuta Stenka. To na burzliwych losach tej dwójki skupia się fabuła filmu, którego autorem scenariusza i reżyserem jest Jerzy Antczak. Co ciekawe, kręcił on jednocześnie zarówno wersję polską, jak i angielską filmu. Ta druga jest krótsza, ponieważ ma mniej scen. Adamczyk w ramach roli jednak nie grał na fortepianie. Robił to za niego aktor i muzyk Janusz Olejniczak. Aktor zaś miał na planie… dublera dłoni.

W 1991 roku o Fryderyku Chopinie nakręcono francusko-niemiecki film „Błękitna nuta”. Pokazuje on 36 godzin z życia kompozytora. Obraz nakręcił Andrzej Żuławski. W rolę Chopina wcielił się Janusz Olejniczak (ten sam, który grał na fortepianie w filmie „Pragnienie miłości” za Piotra Adamczyka).

W 1952 roku nakręcono film „Młodość Chopina” w reżyserii Aleksandra Forda. Czterokrotnie ekranizowano też sztukę napisaną przez Jarosława Iwaszkiewicza „Lato w Nohant”: w 1963 roku, 1972 roku, 1980 roku i 1999 roku.

Premiera filmu „Chopin! Chopin!” zaplanowana jest na 2025 rok.

KIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -