wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkNowojorska Polonia uczciła 90. urodziny zasłużonego kapłana

Nowojorska Polonia uczciła 90. urodziny zasłużonego kapłana

W niedzielę, 12 marca, w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie została odprawiona uroczysta msza św., podczas której celebrowano jubileusz 90. urodzin ks. Józefa Szpilskiego.

12 marca w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odprawiona została uroczysta msza św.
Uczniowie Akademii św. Stanisława Kostki przygotowali pamiątkowe tablo

Ks. Józef Szpilski urodził się w 1933 r. w Radomiu, a święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 24 czerwca 1956 r. Posługa ks. Józefa wśród Polonii rozpoczęła się już we wczesnych latach sześćdziesiątych i obejmowała parafie w Pensylwanii, Connecticut oraz w stanie Nowy Jork. Przez dziesięć lat (1972-1982) ks. Szpilski był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, do której powrócił w 2009 roku i posługuje w niej do dzisiaj. Duchowny angażuje się w życie nowojorskiej Polonii. Od 2013 r. pełni funkcję kapelana Koła Fundacji Jana Pawła II, a od 2015 r. zasiada w radzie dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. W 2021 r. świętował jubileusz 65-lecia kapłaństwa.

Ks. Józef Szpilski (drugi od lewej) świętował 90. urodziny

W ciągu tylu lat duszpasterskiej posługi ks. Józef zdobył wśród nowojorskiej Polonii wielu przyjaciół, nie dziwi więc, że w urodzinowym nabożeństwie tłumnie uczestniczyli przedstawiciele polonijnych organizacji i parafianie. Obecna była m.in. reprezentacja Centrum Polsko-Słowiańskiego na czele z prezesem Marianem Żakiem i członkowie Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku na czele z prezesem Mieczysławem Pająkiem. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbały chóry Hejnał i Adonai. Ważnym momentem były życzenia, złożone m.in. przez ministrantów, przedstawicieli wspólnoty parafialnej, dzieci z zespołu Krakowianki i Górale oraz delegację Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Jubilat w otoczeniu polonijnych dzieci

Po części oficjalnej wszyscy udali się do szkolnej sali w Akademii św. Kostki Na Greenpoincie, gdzie miało miejsce przyjęcie urodzinowe. Wzięło w nim udział ok. 500 osób, zatem kolejka do tego, by osobiście złożyć życzenia jubilatowi była długa. Nie zabrakło tortu oraz chóralnie odśpiewanego „Sto lat”, a całe spotkanie przebiegało w wyjątkowo serdecznej i wzruszającej atmosferze.

JLS
Fot. facebook – Mary Bielski, Akademia św. S. Kostki, Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -