Czarna niedziela to czwarta niedziela Wielkiego Postu. Przymiotnik w jej nazwie odnosi się do smutku i walki. Kwietna niedziela to palmowa, wprowadzająca nas w Wieki Tydzień. Biała niedziela to pierwsza po Wielkiej Niedzieli, bardziej znana jest ona jako „przewodnia” i odwołuje nas do zwyczaju silnie zakorzenionego w tradycji prawosławnej.
Dla zmarłych
Wyznawcy prawosławia uznają ten dzień za „Wielkanoc Umarłych”. Sądzą, że modlitwa i odpowiednie zabiegi, przypominające prastare przedchrześcijańskie wiosenne obrzędy zaduszne (zanoszenie na groby pisanek i jedzenia, spotkania, zabawy i poczęstunek na cmentarzach po nabożeństwach w cerkwi) pomagają „wyprowadzać” czy „wywodzić na tamten świat przebywające na ziemi dusze zmarłych”.
Biel szat
Przewodnią niedzielę powszechnie nazywa się także białą niedzielą – od koloru szat mszalnych, ale przede wszystkim od koloru szat katechumenów ochrzczonych w Wigilię Paschalną. W białych szatach chodzili oni przez cały tydzień od Wielkiej Nocy i zdejmowali je dopiero na zakończenie oktawy w następną niedzielę po Wielkiej Niedzieli.
Czas miłosierdzia
II Niedziela Wielkanocy nazywana jest również Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nazwa ta odnosi się do objawień św. Faustyny Kowalskiej. Określenie pojawiło się w 1993 r., a ostatecznie zatwierdzone zostało przez Jana Pawła II w kwietniu 2000 r., kiedy to podczas kanonizacji św. Faustyny ogłoszono święto Miłosierdzia Bożego, które wszyscy katolicy obchodzą od tamtej pory w pierwszą niedzielę po Niedzieli Wielkanocnej. To czas łaski dla wszystkich ludzi.
hk