sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyZwyczajeNiedziela przewodnia, zwana białą

Niedziela przewodnia, zwana białą

Czarna niedziela to czwarta niedziela Wielkiego Postu. Przymiotnik w jej nazwie odnosi się do smutku i walki. Kwietna niedziela to palmowa, wprowadzająca nas w Wieki Tydzień. Biała niedziela to pierwsza po Wielkiej Niedzieli, bardziej znana jest ona jako „przewodnia” i odwołuje nas do zwyczaju silnie zakorzenionego w tradycji prawosławnej.

Biała Niedziela, zwana też Przewodnią, to pierwsza niedziela po Wielkanocy. Wyznawcy prawosławia uważają ten dzień za „Wielkanoc umarłych”. Fot. Archiwum WEM

Dla zmarłych

Wyznawcy prawosławia uznają ten dzień za „Wielkanoc Umarłych”. Sądzą, że modlitwa i odpowiednie zabiegi, przypominające prastare przedchrześcijańskie wiosenne obrzędy zaduszne (zanoszenie na groby pisanek i jedzenia, spotkania, zabawy i poczęstunek na cmentarzach po nabożeństwach w cerkwi) pomagają „wyprowadzać” czy „wywodzić na tamten świat przebywające na ziemi dusze zmarłych”.

Biel szat

Przewodnią niedzielę powszechnie nazywa się także białą niedzielą – od koloru szat mszalnych, ale przede wszystkim od koloru szat katechumenów ochrzczonych w Wigilię Paschalną. W białych szatach chodzili oni przez cały tydzień od Wielkiej Nocy i zdejmowali je dopiero na zakończenie oktawy w następną niedzielę po Wielkiej Niedzieli.

Czas miłosierdzia

II Niedziela Wielkanocy nazywana jest również Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nazwa ta odnosi się do objawień św. Faustyny Kowalskiej. Określenie pojawiło się w 1993 r., a ostatecznie zatwierdzone zostało przez Jana Pawła II w kwietniu 2000 r., kiedy to podczas kanonizacji św. Faustyny ogłoszono święto Miłosierdzia Bożego, które wszyscy katolicy obchodzą od tamtej pory w pierwszą niedzielę po Niedzieli Wielkanocnej. To czas łaski dla wszystkich ludzi.

hk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -