poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkNiecały miesiąc do Parady

Niecały miesiąc do Parady

Do Parady Pułaskiego, której przemarsz nowojorską 5. Aleją zaplanowany jest na 3 października, pozostał niecały miesiąc. Organizatorzy parady i towarzyszących jej wydarzeń wkroczyli już w najgorętszy okres przygotowań do tego największego polonijnego wydarzenia na wschodnim wybrzeżu USA. Niestety nie pomaga im w tym wciąż panująca pandemia i nieustannie zmieniające się wymogi sanitarne w mieście Nowy Jork. Wygląda na to, że tegoroczna Parada i towarzyszące jej bankiet oraz uroczyste śniadanie będą mieć przebieg inny, niż zwykle. Co wiemy?

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku to największe polonijne wydarzenie na wschodnim wybrzeżu USA. Fot. Marcin Bolec

Na to wydarzenie Polonia czeka z zapartym tchem. Nie ma się czemu dziwić, bo przecież odbywająca się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października Parada Pułaskiego w Nowym Jorku to wspaniała manifestacja dumy z polskiego dziedzictwa i przynależności do polskiego narodu. Jednak rok temu pandemia przerwała tę ponad 80-letnią tradycję, a i w tym roku los parady długo stał pod znakiem zapytania. Wreszcie w połowie lipca ukazała się informacja, na którą wszyscy czekali: miasto Nowy Jork wydało zgodę na organizację wydarzenia. Prace nad przygotowaniem parady, zarówno na poziomie zarządu Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, jak i w lokalnych komitetach, nabrały tempa. Przez dwa ostatnie miesiące praktycznie w każdy weekend odbywały szarfowania lokalnych marszałków, kończono prace nad pamiątkową książką, załatwiano sprawy organizacyjne… i drżano, by nagły nawrót pandemii nie zniweczył wszystkich tych starań. Teraz, gdy został niecały miesiąc do Parady, wygląda na to, że wydarzenie to dojdzie do skutku, choć jego przebieg może się różnić od poprzednich.

Bankiet nie dla wszystkich

W sobotę, 25 września, odbędzie się uroczysty bankiet tradycyjnie poprzedzający paradę, podczas którego zaprezentowani zostaną lokalni marszałkowie i miss poszczególnych kontyngentów. Bankiet będzie miał miejsce jak co roku w hotelu Marriott Marquis, znajdującym się w samym sercu Times Square. Jednak w związku z restrykcjami obowiązującymi w mieście Nowy Jork, w imprezie będą mogły wziąć udział wyłącznie osoby zaszczepione przeciwko Covid-19. – Na nas, jako na organizatorów, spadła odpowiedzialność za zweryfikowanie faktu zaszczepienia konkretnych osób, więc już na etapie zamawiania biletu trzeba podać informacje o dacie szczepienia do specjalnego formularza. Niestety, przebyta choroba lub test nie umożliwi wejścia na bal – informuje Główna Marszałek 84. Parady Pułaskiego Jadzia Heidi Kopala. – Jest to bardzo przykre, bo docierają do nas informacje, że jest wiele osób niezaszczepionych, więc nie będą mogły wziąć udziału w bankiecie, a w niektórych przypadkach oznacza to solidarną rezygnację z uczestnictwa całego lokalnego komitetu, co na pewno wpłynie na frekwencję – martwi się pani Jadzia. Pozytywną informacją jest natomiast brak obowiązku noszenia maseczki podczas bankietu.

Podobnie rzecz ma się z uroczystym śniadaniem, które ma się odbyć 3 października o godz. 10:00 w 3 West Club (bezpośrednio po mszy św. w Katedrze św. Patryka i przed pochodem). Wstęp na śniadanie również mają tylko osoby zaszczepione przeciwko Covid-19, ale w tym przypadku dowody szczepienia sprawdzane będą pracownicy restauracji.

Przemarsz 5. Aleją

Takie ograniczenia nie są przewidywane podczas samego pochodu 5. Aleją. W Paradzie mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od szczepienia. Nie jest jeszcze wiadomo, czy uczestnicy będą musieli zakrywać nos i usta, prawdopodobnie nie, jako że jest to wydarzenie na wolnym powietrzu, jednak na wszelki wypadek komitet główny przygotowuje biało-czerwone maseczki. Niektórzy wciąż też nie są pewni, czy w związku z rosnącą liczbą zachorowań nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje, uniemożliwiające organizację imprezy na taką skalę. Jednak dobrym prognostykiem w tej kwestii może być etniczna parada West Indian Day Parade, która odbyła się 6 września – co ciekawe, tydzień po tym, jak została oficjalnie odwołana. Co prawda wydarzenie odbyło się w okrojonej formule, jednak nie zabrakło tradycyjnych elementów i zwyczajnej radości, towarzyszącej takim pochodom, a burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, komentując tę sytuację, stwierdził, że decyzje o zorganizowaniu lub odwołaniu zaplanowanych na jesień wydarzeń leżą w gestii organizatorów, nie władz miasta. Oznacza to, że organizatorzy Parady Pułaskiego póki co nie muszą się obawiać, że w ostatniej chwili pokrzyżują plany władze miasta.

Kontynuujmy tradycję!

Myślę, że chociaż frekwencja nie będzie tak duża, jak zawsze, to jednak najważniejsze, że parada się odbędzie. Wiele osób, z którymi rozmawiam, jest stęsknionych za spotkaniami, świętowaniem w polonijnym gronie, radością. Dlatego mam nadzieję, że jednak te osoby przybędą, i że parada jak zawsze będzie wspaniałym świętem Polonii, nawet jeśli będzie nieco mniej liczna niż zwykle – mówi Główna Marszałek tegorocznej parady. A że będzie mniej liczna, to niestety jest pewne. Na moment pisania tego artykułu trzy komitety lokalne z New Jersey: Linden, Wallington i Bayonne ogłosiły, że ich reprezentacje nie wezmą udziału w tegorocznym bankiecie ani paradzie, motywując to względami bezpieczeństwa. Nie wiadomo, czy w ich ślad nie pójdą kolejne grupy.

Tymczasem jednak przygotowania do parady idą pełną parą. Wydrukowano już pamiątkową książkę, która jak twierdzi w rozmowie z „Białym Orłem” Jadzia Heidi Kopala, „wyszła pięknie”. Tematem przewodnim parady jest 100-lecie urodzin papieża – Polaka, św. Jana Pawła II, i jego sylwetce poświęcono w pamiątkowej książce sporo uwagi. Wystosowano też zaproszenia do gości specjalnych oraz przedstawicieli świata polityki i kultury, jednak komitet wciąż czeka na oficjalne potwierdzenie przybycia.

Takiej sytuacji jeszcze nie było, ale przemaszerujemy jak trzeba! Bo przecież to zaszczyt móc kontynuować tak wspaniałą i długą tradycję – kończy rozmowę pani Jadzia.

Joanna Szybiak


25 września 2021 r., godzina 18:00
BANKIET

Hotel Marriott Marquis (1535 Broadway, Nowy Jork, NY)
Bilety w cenie: osoba dorosła – $300, student – $225, dziecko do lat 12 – $100 można rezerwować do 15 września.
Rezerwacje: Aleksandra Adamczyk, tel. 973 699 4035,
e-mail: paradenews1@gmail.com

3 października 2021 r., godzina 9:00
UROCZYSTA MSZA

Katedra św. Patryka (5th Ave, Nowy Jork, NY)
Wstęp wolny

3 października 2021 r., godz. 10:00
ŚNIADANIE

3 West Club (3 W 51st Street, Nowy Jork, NY)
Bilety w cenie $60 można rezerwować do 24 września
Rezerwacje: David M. Kopala, tel. 908 265 8165,
e-mail: dmkpulaski@gmail.com

3 października 2021 r., godz. 12:30
PARADA

Początek przemarszu przy skrzyżowaniu 5. Alei z 35. Ulicą

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -