czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNarodowe Centrum Krwi apeluje do honorowych dawców

Narodowe Centrum Krwi apeluje do honorowych dawców

Narodowe Centrum Krwi apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi. Stany magazynowe krwi i jej składników maleją.

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Mapa obrazująca sytuację w kraju dostępna jest pod adresem https://krew.info/zapasy/. Można tam sprawdzić, gdzie są pilne potrzeby, jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi, gdzie stan magazynów jest średni, gdzie optymalny, a gdzie nie ma potrzeb.

„Krwiodawcy, zapraszamy do oddawania krwi. Stany magazynowe krwi i jej składników maleją” – przekazało NCK na swojej stronie.

Narodowe Centrum Krwi przypomina w swojej informacji, że „jedynym źródłem życiodajnego płynu jest każdy z nas”. „Dlatego potrzebna jest Wasza pomoc. Zgłoście się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddajcie krew i uratujcie życie” – zachęca NCK.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -