wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkNajwiększa manifestacja polskości na świecie

Największa manifestacja polskości na świecie

Głównym Marszałkiem tegorocznej Parady Pułaskiego jest Jadwiga Kopala z New Jersey. To właśnie ona poprowadzi Polonię 5. Aleją w niedzielę, 3 października, i przez ostatnie kilka miesięcy stała na czele przygotowań do tegorocznego przemarszu i towarzyszących mu wydarzeń. O sobie, o tegorocznej paradzie i o tym, jak jej losy kształtowały restrykcje związane z pandemią, opowiada w rozmowie z „Białym Orłem”.

Szarfowanie Jadwigi Kopali na Głównego Marszałka 84. Parady Pułaskiego w Konsulacie RP w Nowym Jorku w styczniu 2020 roku. Od lewej: Ryszard Zawistny, prezes komitetu Parady Pułaskiego, Thomas Duch – Główny Marszałek parady w 2018 roku, Jadwiga Kopala oraz kończący kadencję 82. Marszałek Parady Pułaskiego Darek Barcikowski. Fot. Archiwum WEM

„Biały Orzeł”: Powiedz nam coś o sobie… Skąd pochodzisz w Polsce, jak długo mieszkasz w USA i czym się na co dzień zajmujesz?

Jadzia Heidi Kopala: Pochodzę z miejscowości Łąkie w województwie kujawsko-pomorskim. Jestem córką Czesławy i Antoniego Gabryszewskich z rodziny siedmiorga rodzeństwa. Do Stanów Zjednoczonych przyjechałam w 1979 r. Jestem żoną Stanleya, dumną matką Adama z żoną Anią oraz Davida z żoną Emilią, oraz bardzo szczęśliwą babcią Eli Sofii, Sebastiana i Olivii. Zawodowo od ponad 25 lat pracuję w Archidiecezji RC w Newark jako audytor księgowy. Przeprowadzam audyty finansowe i służę pomocą parafiom i szkołom średnim w sprawach finansowych i merytorycznych.

Od lat udzielasz się wśród Polonii, jesteś członkiem komitetu Parady Pułaskiego ale chyba nie tylko…?

Działalność charytatywną w Ameryce zaczęłam wcześnie, angażując się w zajęcia szkolne naszych dzieci i Komitetu Rodzicielskiego. Pomagałam dzieciom w zajęciach komputerowych, regularnie pomagałam w bibliotece szkolnej i miejskiej, prowadziłam drużynę zuchów. Przez dziesięć lat byłam prezesem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Irvington, NJ. Byłam też bardzo aktywnie zaangażowana w życie parafialne w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Irvington. W ostatnich latach należę i wpieram pomocą parafię Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Newark.

Z Paradą Pułaskiego jestem związana od przeszło 30 lat. Najpierw przez wiele lat byłam członkiem, a potem wiceprezesem i przewodniczącą Komitetu Parady Pułaskiego – kontyngentu w Irvington. W 1993 roku byłam marszałkiem Parady Pułaskiego z Irvington. W późniejszym okresie przez 6 lat pełniłam funkcję przewodniczącej Komitetu Parady Pułaskiego w Linden, NJ. Od ponad dwudziestu lat jestem członkiem New York Memorial Pulaski Day Parade Committee, pełniłam funkcję wiceprezesa, wspierając organizację w kwestiach związanych organizowaniem Parady Pułaskiego, jak również z finansami. W Memorial Pulaski Day Parade Committee na przestrzeni lat zajmowałam się różnymi zadaniami, w tym przez kilka lat byłam odpowiedzialna za przygotowanie prezentacji Miss Polonii i marszałków, co jest głównym punktem programu uroczystego bankietu w nowojorskim Marriott Marquis, dowodzenie Grand Stand oraz za reklamę i komunikaty prasowe. Do chwili otrzymania funkcji Głównego Marszałka byłam odpowiedzialna za organizację całego bankietu. Wiele razy byłam mistrzem ceremonii uroczystości, godnie reprezentując zarówno organizację, jak i polskie korzenie.

Na przestrzeni lat byłam zaangażowana w środowisku innych organizacji polonijnych. Pełniłam funkcję prezesa w Polish American Heritage League, organizując Festiwal Dziedzictwa Polskiego. Z ramienia PAHL jestem współorganizatorem Heritage Festival Ball, podczas którego wyróżniani są przedstawiciele i liderzy różnych grup etnicznych działających w New Jersey. W roku 2019 byłam głównym organizatorem tego balu, który odbył się z wielkim sukcesem. W przeszłości wspierałam działalność Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, poświęcając Jej wiele czasu i pracy. Jestem również członkiem innych organizacji polonijnych (PAC, Friends of Kosciuszko West Point).

Czy nominacja na Główną Marszałek Parady Pułaskiego była dla ciebie zaskoczeniem?

Tak, było to dużym zaskoczeniem. Ponad 30 lat pracowałam społecznie, z pokorą, na rzecz rozwoju i utrzymania dobrego imienia Polonii i Polaków w naszej drugiej ojczyźnie – USA. Wybór na marszałka jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Nie spodziewałam się natomiast, że przypadnie mi to w tak trudnym i wyjątkowym dla nas czasie. Epidemia w 2020 roku nie pozwoliła nam zrealizować planów związanych z Paradą. Jestem więc marszałkiem, którego kadencja obejmuje lata 2020/2021.

Ze względu na to, że zeszłoroczna parada się nie odbyła, jesteś chyba najdłużej pełniącym funkcję Głównym Marszałkiem parady w jej historii? Ale te dwa lata zdominowane pandemią były trudnym okresem do planowania parady. Jak wyglądał ten okres w Twoim przypadku? Jak poradziłaś sobie w tym tak trudnym i nadzwyczajnym okresie z obowiązkami, z jakimi wiąże się ta rola?

Nie jestem najdłużej pełniąca tę funkcję, ponieważ zdarzyło się to już w latach 2001/02, kiedy parada również się nie odbyła z powodu ataków terrorystycznych na World Trade Center. Głównym Marszałkiem wówczas był Stanley Trojaniak.

Niełatwo było realizować zaplanowane działania w sytuacji, kiedy przepisy epidemiczne zmieniały się z dnia na dzień. Rok 2020 był najtrudniejszy w moim życiu, ale zdaję sobie sprawę, że dotyczyło to każdego z nas. Wychowana zostałam w szacunku do pracy w okresie, w którym w Polsce nie było łatwo. Trudności wyzwoliły we mnie większą siłę i zmobilizowały mnie do radzenia sobie w różnych warunkach. Myślę, że te nabyte cechy pomogły mi w realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. Przykładem jest ogrom pracy, jaką włożyłam w zredagowanie pamiątkowej księgi.

Od kilku miesięcy zaczęły być organizowane bale i szarfowania marszałków poszczególnych kontyngentów. Czy wydarzenia te różniły się od tych, jakie miały miejsce przed pandemią? Jak nastawiona jest Polonia do tegorocznej parady i powrotu do polonijnego życia i wydarzeń?

Polonia jest ostrożna i odpowiedzialnie przystąpiła do realizowania uroczystości poprzedzających święto, jakim jest Parada Pułaskiego w Nowym Jorku. Wybory i szarfowanie poszczególnych kontyngentów odbywały się w nieco zmniejszonych składach, a niekiedy odbyło się to w kościele zaraz po mszy świętej, bez bankietów.

Bale przed pandemią były znacznie radośniejsze, bardziej odświętne i z większą ilością gości. Niemożność zorganizowania wydarzeń na taką skalę jak zwykle uniemożliwiła również organizacjom zebranie funduszy na wyjazd na Paradę. Nie zapominajmy też, że wiele osób, które powinny być jeszcze z nami, odeszło do wieczności przez COVID-19. Zapewne każdy z nas pamięta swoich bliskich i przyjaciół, których straciliśmy bezpowrotnie. Jest to główny powód tego, że do tych uroczystości podchodzimy z dużą ostrożnością z jednej strony, z drugiej zaś chcemy też pokazać, że jesteśmy narodem dzielnym, odważnym, pragnącym zachować nasze tradycje, kulturę, wiarę i honor.

Przy okazji takiej uroczystości, jaką jest Parada Pułaskiego, pragniemy przypomnieć sobie i pokazać młodemu pokoleniu naszą tożsamość i korzenie, z których się wywodzą. Od nas i tylko od nas zależy, jak będą nas postrzegać inni. Naród bez tożsamości jest narodem ubogim w duchu, bez siły i głębokiej wiary i jedności, łatwo jest pomniejszać jego rolę i zasługi.

Mimo tych wszystkich przeciwności losu jestem pozytywnie zbudowana podejściem poszczególnych kontyngentów w procesie przygotowań do parady. Jestem za to wszystkim bardzo wdzięczna, dziękuję również, że mnie w tej misji tak bardzo wspierają. Nie chciałabym, aby te trudności, które nas spotkały, zaważyły w przyszłości na kontynuowaniu naszej pięknej, historycznej tradycji, jakim jest święto gen. Kazimierza Pułaskiego – największej manifestacji polonijnej na świecie.

Pomimo iż tegoroczna parada odbywa się w trakcie nadal panującej pandemii, jej Główny Marszałek Jadwiga Kopala ma nadzieję, że Polonia dopisze na 5. Alei 3 października, by wspólnie świętować swoje dziedzictwo i dorobek na amerykańskiej ziemi. Fot. Archiwum WEM

Niektóre kontyngenty podjęły decyzję, że nie będą uczestniczyć w tegorocznej paradzie. Czy uważasz ją za słuszną? Czy jest Ci z tego powodu przykro?

Oczywiście jest mi przykro, ponieważ moim pragnieniem jest przeżyć to piękne święto razem ze wszystkimi. Szanuję jednak każdą decyzję podjętą ze względu na restrykcje władz Nowego Jorku.

Zmieniona została data i miejsce dorocznego bankietu poprzedzającego paradę. Dlaczego? Jak będzie wyglądać jego tegoroczna edycja? Czego mogą się spodziewać goście i jakie są Twoje oczekiwania?

Tegoroczny bankiet odbędzie się wyjątkowo w innym terminie – już po paradzie (12 listopada) i w innym miejscu (Venetian Garfield, NJ) dlatego, że zostały zaostrzone wymogi dla wszystkich gości w stanie Nowy Jork. Tegoroczna edycja balu nie zmienia się, jedynie zmianie uległy miejsce i data. Staram się, żeby tegoroczny bal był jeszcze piękniejszy, bardziej podniosły i pozostał na zawsze w pamięci każdego z uczestników. Moim największym pragnieniem jest jak najliczniejszy udział każdego z kontyngentów.

Tegoroczna Parada dedykowana jest św. Janowi Pawłowi II. Jesteś osobą, dla której wiara odgrywa bardzo duża rolę w życiu codziennym. Jakie ma to dla Ciebie znaczenie, że parada, którą poprowadzisz 5. Aleją, dedykowana jest właśnie papieżowi?

Parada 2020/2021 dedykowana jest 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i to było głównym motywem podjęcia przeze mnie decyzji o przyjęciu nominacji na Głównego Marszałka. Nie spodziewałam się, że ta przepiękna rocznica będzie jeszcze większym przeżyciem dla Polonii, związanym z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nie zapominamy również o wybitnych postaciach świata kultury – przypadających w tym roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema oraz 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Chcemy również przypominać o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ponadto rok 2021 jest rokiem Konstytucji 3 Maja, która jako ustawa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywateli. W ten sposób chcemy oddać hołd tym wielkim Polakom i wydarzeniom, dla przypomnienia ich wkładu i zasług w historii.

Czy tegoroczna parada różnić się będzie od jej poprzednich edycji? Czy towarzyszyć jej będą te same obrzędy i tradycje jak w poprzednich latach? Czy spodziewasz się jakichś specjalnych gości?

Każdą paradę i jej barwność tworzą uczestnicy i kontyngenty. Plany dotyczące pewnych zmian nie mogą się dokonać w tegorocznej edycji ze względu na nadal trwające restrykcje. Dotyczy to również specjalnych gosci.

3 października zbliża się wielkimi krokami. Czego możemy Ci życzyć jako Głównej Marszałek tegorocznej parady? A czego Ty życzysz wszystkim tym, którzy wezmą w niej udział?

Przede wszystkim zdrowia i błogosławieństwa dla wszystkich. Marzy mi się liczne uczestnictwo Polonii w mszy świętej w Katedrze św. Patryka i na uroczystym śniadaniu zaraz po mszy. A nade wszystko życzę sobie i wszystkim uczestnikom przepięknej pogody i aby 5. Aleja tętniła radością, entuzjazmem i dumą w kolorach biało-czerwonych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Darek Barcikowski

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -