wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNagrody Totus Tuus 2021 rozdane

Nagrody Totus Tuus 2021 rozdane

Fundacja Gajusz, muzykolog Stanisław Leszczyński, krakowskie „Dni Jana Pawła II”, „Przewodnik Katolicki” oraz dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP ks. Leszek Kryża – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus. Wyróżnienia przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz (5L), założycielka fundacji Gajusz Tisa Żawrocka-Kwiatkowska (2L), ks. Leszek Kryża (3L) i nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio (5P) podczas gali wręczenia nagród TOTUS TUUS 2022 w ramach centralnych obchodów XXII Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, 15 października. Fot. PAP/Rafał Guz

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II” i „Totus medialny”. Przyznawana jest też nagroda specjalna.

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które, inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, w sposób szczególny przyczyniają się do tworzenia cywilizacji miłości.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” laureatem został Stanisław Leszczyński – teoretyk muzyki, krytyk, publicysta, menadżer i pedagog a także zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” oraz serii płytowych NIFC. Statuetka została mu przyznana „za niezliczone momenty obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentację jej piękna i wartości w świecie”.

Odbierając nagrodę Leszczyński podkreślił, że muzyka jest „szlachetną i piękną damą, w której odnajdujemy się wszyscy, indywidualnie i zbiorowo, kulturowo i cywilizacyjnie”. Jak zaznaczył, „muzyka niesie ze sobą przekaz nie semantyczny, ale mówiący o nas znacznie więcej, niż nam się wydaje”. „Przestrzeń sacrum, która otworzyła moją wyobraźnię i pasję, kiedy jako dziecko słuchałem mszy gregoriańskiej u ojców reformatów w Kazimierzu Dolnym, pozostawiła trwały ślad. Dziś trudno sobie wyobrazić kulturę bez wielkiej mszy h-moll Bacha, bez Nieszporów Claudia Monteverdiego i bez +Miserere+ Józefa Krogulskiego. Bardzo dziękuję za tę nagrodę, ona jest dla tej wielkiej damy” – mówił.

W kategorii „Promocja godności człowieka” nagroda została przyznana Fundacji Gajusz za „za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji”. Prezeska fundacji, Tisa Żawrocka-Kwiatkowska podkreśliła, że dobrą energią tej nagrody podzieli się ze 170 pracownikami fundacji i 1300 dziećmi – jej podopiecznymi. „Zastanawiałam się, czym jest godność naszych podopiecznych. Zanim tutaj przyjechałam przyszło mi do głowy, że tak naprawdę (…) godnością każdego gajuszątka jest miłość” – zaznaczyła.

Nagrodą w kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” nagrodzono inicjatywę krakowskiego środowiska akademickiego „Dni Jana Pawła II”, za „podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli”. Odbierając nagrodę Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała powiedział: „Nie chodzi tylko o wspomnienia, ale o rzetelną naukę, którą próbujemy podjąć w naszym środowisku akademickim – nauczanie Jana Pawła II. Dziękujemy tym bardziej, że jest to wsparcie dla jedności, wspólnoty i tego wszystkiego, co robimy w naszym mieście” – dodał.

Totusa medialnego im. bpa Jana Chrapka otrzymał tygodnik „Przewodnik Katolicki”. Doceniono „ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii”. Redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” ks. Wojciech Nowicki nawiązał do słów Pawła Apostoła: „Ujrzał i uwierzył” oraz słów Apostoła Jana: „Myśmy poznali i uwierzyli”.

„Jestem przekonany, że ta kolejność nie jest przypadkowa. To znaczy, że aby uwierzyć, trzeba poznać, trzeba zobaczyć. Ta nagroda potwierdza, że od 127 lat +Przewodnik katolicki+ tak czyni. A czyni to wzorując się na Mistrzu. Dlatego na łamach naszego tygodnika są zarówno katechezy, nauczanie, prawdziwy dialog z człowiekiem, dialog ze światem, ale jest też – tak robił Pan Jezus chociażby z faryzeuszami – czasami włożenie kija w mrowisko. A wszystko po to, żeby na wierzch wyszedł blask prawdy. O to nam chodzi i wierzę, że ta nagroda jest tego potwierdzeniem” – zastrzegł.

Nagrodę specjalną otrzymał chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża. Kapituła doceniła jego „wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”.

Ks. Kryża przypomniał, że w roku 1987 św. Jan Paweł II przybył na Kaszuby, do Gdańska, gdzie przywołał słowa św. Pawła Apostoła: „jedni drugich brzemiona noście”. „Mówił, że solidarność to zawsze jeden i drugi, nigdy jeden przeciwko drugiemu. A jeżeli brzemiona, to niesione razem, nigdy nie osobno. I tę nagrodę traktuję trochę jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, którzy byli i są ze mną i z którymi dane mi jest dużo dobrego robić. Bez nich nic bym nie dał rady zrobić” – wyznał ks. Kryża.

Swoją nagrodę zadedykował także tym wszystkim, którzy znajdują się obecnie w Ukrainie, i „w bardzo trudnych warunkach tę zasadę solidarności konkretnie realizują i to brzemię niosą wspólnie”. „Chylę przed nimi czoła” – podkreślił.

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, księża, prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, biskup świdnicki Marek Mendyk, przedstawiciele świata kultury, księża, siostry zakonne i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja przyznaje nagrody Totus Tuus od 2000 r. Jej zdobywcami są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętym na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami i myślą św. Jana Pawła II.

Iwona Żurek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -