wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaGorący TematMsza za Benedykta XVI we wszystkich parafiach w Polsce

Msza za Benedykta XVI we wszystkich parafiach w Polsce

W godzinie rozpoczęcia w Rzymie pogrzebu papieża Benedykta XVI w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej zabiją w kościołach dzwony. Po zakończeniu uroczystości we wszystkich parafiach w Polsce zostaną odprawione msze żałobne w intencji zmarłego papieża.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczy mszy świętej w katedrze gnieźnieńskiej, w intencji zmarłego Benedykta XVI, 1 stycznia. Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI, zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie. Miał 95 lat. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 r. Fot. PAP/Paweł Jaskółka

Uroczystości pogrzebowe papieża seniora zaczną się w czwartek, 5 stycznia, o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, po pogrzebie papieża, w kościołach w całym kraju zostaną odprawione msze żałobne w intencji zmarłego Ojca Świętego.

W kilku polskich diecezjach w czwartek odbędą się również w katedrach centralne modlitwy za papieża Benedykta XVI, o które prosił abp Gądecki.

W archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył liturgii o godz. 8.00. „Homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik, autor trzytomowego opracowania „Theologia Benedicta”, poświęconego teologii profesora J. Ratzingera/papieża Benedykta XVI” – czytamy w komunikacie.

Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński o godz. 18.00 będzie celebrował liturgię w kaplicy kurialnej – ponieważ w katedrze trwa od kilkunastu miesięcy remont, zaś bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski w tym samym miejscu będzie sprawował eucharystię w intencji papieża o godzinie 8.00.

Główna msza dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, z prośbą o życie wieczne dla niego, będzie celebrowana o godz. 18.00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

W czwartek za zmarłego papieża będzie modlił się także ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk, który o godz. 15.00 będzie sprawował mszę w drohiczyńskiej katedrze. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się także msza żałobna za Benedykta XVI.

W reszcie polskich diecezji msze św. w kościołach katedralnych zaplanowane zostały w innym terminie.

Kilku biskupów poprosiło także o modlitwę różańcową oraz uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.

W uroczystościach pogrzebowych w Rzymie uczestniczy kilkunastu biskupów z Polski na czele z przewodniczącym KEP abp Stanisławem Gądeckim. W tym gronie są m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Marek Jędraszewski, abp Tadeusz Wojda SAC, abp Wojciech Polak, kard. Stanisław Dziwisz czy bp Krzysztof Nitkiewicz.

Uroczystości ogólnopolskie odbędą się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św., z udziałem Episkopatu Polski, o godz. 12.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

Papież senior Benedykt XVI, zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Był 265. papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swego urzędu.

Magdalena Gronek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -