niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaMON zaprasza na defiladę wojskową w Święto Wojska Polskiego

MON zaprasza na defiladę wojskową w Święto Wojska Polskiego

Resort obrony zaprasza 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, na defiladę wojskową. Weźmie w niej udział ponad 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych, niemal 80 statków powietrznych i 220 jednostek sprzętu, m.in. czołgi K2 i Abrams.

Armatohaubice Krab na defiladzie „Silna Biało-Czerwona” z okazji Święta Wojska Polskiego 2023, 15 sierpnia 2023 r., w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak przekazał MON, 14 sierpnia o godzinie 19.30 na Powązkach Wojskowych pod Pomnikiem Poległych w 1920 r. odbędzie się tradycyjny capstrzyk połączony z odczytaniem apelu pamięci. „Będzie to okazja do zadumy nad pamięcią o żołnierzach poległych w obronie wolnej Polski i wyrażenia wdzięczności za ich ofiarę” – zaznaczono.

15 sierpnia w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, o godz. 14.00 wyruszy na warszawskiej Wisłostradzie defilada, w której weźmie udział ponad 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Zapowiedzianych jest 56 pocztów sztandarowych. Ponadto będzie obecnych prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Towarzyszyć im będzie niemal 80 statków powietrznych i 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym koreański czołg nowej generacji K2 Czarna Pantera, KRAB – samobieżna 155 mm armatohaubica produkowana w Polsce, KLESZCZ – wóz rozpoznawczy, K9 Thunder – precyzyjna i skuteczna koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym, ROSOMAK – kołowy transporter opancerzony krajowej produkcji, M1A1 Abrams – czołg zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego, HIMARS – wyrzutnia rakietowa, system PATRIOT – zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu, BLACK HAWK – śmigłowiec wielozadaniowy wykorzystywany do transportu i wsparcia pola walki.

W Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli w godz. 10.00-18.00 będzie pokazywane współczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym sprzęt armii sojuszniczych. Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Swoje umiejętności można będzie sprawdzić przemierzając saperski tor przeszkód, pokonując sportowy tor sprawnościowy czy celując w strzelnicy kontenerowej ZM Tarnów – zapowiada MON. Zaprasza również do punktów informacyjnych, gdzie będzie można zapoznać się ze specyfiką służby jednostek.

17 sierpnia przed budowaną obecnie siedzibą Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie odbędzie się plenerowa część obchodów Święta Wojska Polskiego. Będzie też prezentowany współczesny sprzęt i uzbrojenie wojskowe przygotowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej. Będą także występy orkiestry wojskowej.

W sobotę 3 sierpnia w Muszynie (amfiteatr Zapopradzie), 4 sierpnia (Amfiteatr Miejski im. Louisa Armstronga) rozpocznie się cykl koncertów w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Wojskowych. W miejscowościach w całym kraju wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych oraz wybrane orkiestry wojskowe. Finał wydarzenia odbędzie się 28-29 września 2024 r. w Warszawie.

Więcej informacji na stronach: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa i www.wojsko-polskie.pl oraz na kontach MON w mediach społecznościowych.

kmz/mrr/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -