poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaMniejszość niemiecka szuka nauczycieli germanistów

Mniejszość niemiecka szuka nauczycieli germanistów

Według danych organizacji mniejszości niemieckiej w 23 gminach woj. opolskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego brakuje nauczycieli języka niemieckiego jako ojczystego. Winą za tę sytuację mniejszość obciąża Przemysława Czarnka.

Dwujęzyczna szkoła w Oleśnie. Szkoła Podstawowa nr2. N/z lekcję niemieckiego prowadzi mgr. Urszula Włóczyk, 21 listopada 1995 r. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Rozporządzeniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka od września 2022 r. zmniejszono z trzech do jednej lekcji tygodniowo finansowanie przez państwo nauki w szkołach niemieckiego jako ojczystego. Obecna minister edukacji Barbara Nowacka przywróciła liczbę lekcji do trzech tygodniowo, ale w ocenie mniejszości niemieckiej pojawił się kolejny problem, bo rozporządzenie ministra Czarnka, pozostawiło po sobie wiele negatywnych skutków.

„Trwająca dwa lata dyskryminacja mniejszości niemieckiej dotknęła nie tylko dzieci uczęszczających na zajęcia mniejszości niemieckiej, ale także nauczycieli tego języka. Pracę straciło około 500 nauczycieli. Część nauczycieli języka niemieckiego, którzy posiadali kwalifikacje do nauczania innych przedmiotów, pozostała w szkole, jednak pozostała część została zmuszona do poszukiwania nowej pracy. Teraz, kiedy po dwóch latach sytuacja ponownie się unormowała, nie można ukryć faktu, że pojawił się problem związany z brakiem nauczycieli języka niemieckiego” – powiedziała Maria Smarzoch ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK).

Pod koniec stycznia ZNSSK zwrócił się do gmin z trzech województw (opolskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego), w których jest nauczany język niemiecki jako język mniejszości, z zapytaniem o sytuację kadrową w szkołach, dla których gminy są organem prowadzącym. Problemy zgłosiły placówki w 23 gminach.

W woj. opolskim są to: Ozimek, Prószków, Biała, Radłów, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice, Tarnów Opolski, Kietrz, Kędzierzyn-Koźle. W woj. śląskim: Zabrze, Lubliniec, Czeladź, Rybnik, Rudziniec, Krzyżanowice, Ruda Śląska, Tworóg, Zbrosławice, Mikołów, Wodzisław Śląski. W woj. warmińsko-mazurskim: Olsztyn, Purda i Kozłowo.

Mniejszość niemiecka ma nadzieję na pozyskanie nauczycieli niemieckiego m.in. dzięki organizowanym na Uniwersytecie Opolskim studiom germanistycznym. W ramach studiów drugiego stopnia oferuje on od lat możliwość brania udziału w zajęciach modułu nauczycielskiego, którego ukończenie daje uprawnienia do nauczania języka niemieckiego jako języka obcego i jako języka mniejszości narodowej.

Oferty pracy dla nauczycieli niemieckiego są zamieszczone na platformie edukacyjnej mniejszości niemieckiej supereule.pl w zakładce giełda pracy.

Marek Szczepanik/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -