Na mapie naszego kraju są punkty z popularnymi atrakcjami, oblegane co sezon i znane prawie wszystkim. Są i takie, które mimo zadziwiających dzieł natury czy rąk człowieka pozostają wciąż mało popularne. Warto o nich wiedzieć.
Skrzyżowanie rzek
Skrzyżowanie dróg to nic nowego, ale rzek? To nietypowe zjawisko występuje w Wągrowcu. Nietypowy zbieg Wełny z Nielbą to prawdopodobnie efekt prac melioracyjnych wykonanych przez Cystersów około roku 1830. Wody obu krzyżujących się rzek przepływają na wprost, mieszając się ze sobą tylko w niedużym stopniu.
Środek Europy
Wskazanie dokładnego środka kontynentu jest trudne, stąd istnieje aż kilkanaście takich punktów w różnych europejskich krajach. Jeden z nich, zgodnie z obliczeniami z roku 1775, znajduje się w Polsce w miejscowości Suchowola niedaleko Białegostoku. Umieszczony tam obelisk z płytą pamiątkową jest ciekawym przystankiem podczas podróży po Podlasiu.
Piramida w lesie
We wsi Rapa na Mazurach znajduje się nietypowa budowla przypominająca kształtem egipskie piramidy. Ten obiekt ukryty w lesie to grobowiec pruskiej rodziny baronów von Fahrenheid. Został zbudowany około 1811 roku. Grobowiec miał pomóc dłużej zachować złożone tam ciała w lepszym stanie.
Bunkier dla pociągów
We wsi Konewka znajduje się poniemiecki bunkier kolejowy, mogący pomieścić cały skład pociągu sztabowego. Pociągi takie były wykorzystywane przez Niemców jako mobilne wojskowe centra dowodzenia. Przewoziły także najważniejszych dygnitarzy III Rzeszy. Żelbetowy obiekt ma długość około 380 m.
Zabytkowa megatoaleta
Zamek krzyżacki w Kwidzynie to gotycka budowla z… największą latryną w Europie, zwaną gdaniskiem. To wieża sanitarno-ustępowa z odpływem do fosy. Od kilku lat w ganku gdaniska znajduje się ekspozycja etnograficzna: kołyski, kredensy czy skrzynie na ubrania, które kiedyś służyły mieszkańcom tych ziem.
Halina Kossak