poniedziałek, 25 listopada, 2024

Memorial Day

Pamiętajmy, że Polacy walczyli i umierali za niepodległość Stanów Zjednoczonych!

Kościuszko i Pułaski są niewątpliwie najbardziej znanymi polskimi uczestnikami wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jednak oprócz nich w wojnie tej wzięło udział wielu innych Polaków. Niektórzy zapłacili najwyższą cenę, oddając życie w walce o wolność kolonii. Polscy uczestnicy tej wojny rekrutowali się spośród ówczesnych mieszkańców Ameryki bądź przybywali z Europy. W samym Nowym Jorku w okresie wojny o niepodległość mieszkało już około 3,000 Polaków i zapewne wielu z nich brało udział w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wśród Polaków byli oficerowie o wysokim wyszkoleniu zawodowym, oficerowie jak Kościuszko i Pułaski.

Spośród różnych narodowości, po Francuzach i Niemcach, prawdopodobnie Polacy najwięcej zasłużyli się w amerykańskiej wojnie o niepodległość. Nie jest łatwo ustalić dokładnie, ilu Polaków brało udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość — nie pozwala na to dokumentacja, jaka zachowała się z tamtych czasów. Listy składu oddziałów nie podają ani narodowości, ani miejsca urodzenia żołnierzy i oficerów, nie obejmują osób, które zaciągały się na krótko. Polacy wstępowali zarówno do armii kontynentalnej, jak i do milicji stanowej. Przybysze z Europy zaciągali się w szeregi armii kontynentalnej, stwarzała bowiem większe możliwości awansu wojskowego. Wbrew pozorom niełatwo było Polakom — jak zresztą i innym cudzoziemcom — dostać się do armii amerykańskiej. Benjamin Franklin bardzo niechętnie udzielał rekomendacji oficerom cudzoziemskim, którzy udawali się do Stanów Zjednoczonych. Nikomu nic nie obiecywał i nie robił nadziei na łatwe uzyskanie nominacji oficerskiej.

Polska nie była w owych czasach potęgą morską. Również Amerykanie nie mieli w początkowym okresie wojny silnej floty. Niemniej jednak nawet w spisach tej niewielkiej floty wojennej pozostającej w służbie młodej republiki można spotkać polskie nazwiska. W owych czasach państwa po prostu najmowały okręty kaperskie do swojej służby (tzw. privateers).  Gdy mowa o flocie służącej Stanom Zjednoczonym, wymienia się zazwyczaj dwa polskie nazwiska. Feliks Miklaszewicz początkowo wynajął statek „Scotch Trick”, a później zakupił własny okręt, którym napadał na okręty i statki angielskie.

Udział Polaków w amerykańskiej wojnie niepodległościowej nie ograniczał się do walki zbrojnej. Urodzony w Polsce Chaim Salomon wspomagał finansowo Kongres oraz udzielał pożyczek czołowym przywódcom rewolucji amerykańskiej: Madisonowi, Monroe, Randolphowi, von Steubenowi, a także Kościuszce. Utrzymywał bliskie kontakty z Kościuszką i Pułaskim. Salomon należał do stowarzyszenia noszącego nazwę Synowie Wolności (Sons of Liberty).

Wymieniliśmy nazwiska i przedstawiliśmy sylwetki tylko niektórych Polaków biorących udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Już choćby z tego rejestru widać, że wkład Polaków nie ogranicza się do dwóch najczęściej wymienianych i najbardziej znanych oficerów: Kościuszki i Pułaskiego. Inni, choć mniej znani, mają również swoje zasługi, a wielu oddało życie w walce. Polakom walczącym o wolność kolonii poświęcił jedną ze strof poeta amerykański John A. Joyce:

Polish heroes in their mind
Fought in freedom’s holy fight,
Brilliant as the stars of night
To maintain the pure and right!

Wiersz ten wyraża uznanie dla bohaterów polskich, którzy przybyli na drugą półkulę, by bronić sprawy wolności. Celebracja święta Memorial Day jest okazją do oddania się refleksji – złożenia hołdu – i uczczenia minutą ciszy wszystkich naszych rodaków, którzy walczyli o niepodległości Ameryki, oraz tych, którzy nadal walczą o naszą wolność…

Barbara Zurawski

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -