czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaMedale dla zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

Medale dla zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

Medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” wręczył byłym opozycjonistom okresu PRL Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C-L), wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak (L), senator PiS Krzysztof Słoń (3L), posłanka PiS Agata Wojtyszek (2L), proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prałat dr Jerzy Karbownik (4L) oraz prezes stowarzyszenia Jerzy Stopa (C) podczas uroczystości poświęcenia i przekazania sztandaru Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego oraz wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej, 6 czerwca, przed Bazyliką Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Fot. Adam Kumorowicz/PAP

Uroczystości w Bazylice M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej towarzyszyło także poświęcenie i nadanie nowego sztandaru Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

„Ci, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 70. i 80. cierpieli ogromne prześladowania ze stromy komunistów. Są fundamentem wolnej Polski, bez ich ofiar i zaangażowania nie byłoby nas. Nie tylko okazujemy im wdzięczność, poprzez te medale, które miałem dzisiaj przyjemność wręczyć, ale również roztaczając nad nimi opiekę każdego dnia” – powiedział po uroczystym nabożeństwie Jan Józef Kasprzyk.

Zaznaczył, że od sześciu lat represjonowani w latach PRL znajdują się pod opieką państwa polskiego i są podopiecznymi urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych. Podkreślił, że ich uprawnienia zostały zrównane z tymi, które przysługują kombatantom okresu wojennego. „Co więcej, ostatnie rozwiązania prawne pozwalają im też godnie żyć m.in. poprzez nowelizacje ustaw dotyczących ich emerytur” – zaznaczył.

„Można powiedzieć ze smutkiem i żalem, że dopiero po 25 latach istnienia III RP państwo polskie zaopiekowało się tymi, którym wolność zawdzięczamy. Ta opieka będzie trwała, stała i na zawsze. To dzięki tym ludziom moje pokolenie i pokolenia, które przyjdą po nas mogą cieszyć się wolnością. Nasza wdzięczność to nie tylko medale, to także ta realna pomoc, wsparcie i opieka każdego dnia” – podkreślił.

W trakcie uroczystości Kasprzyk przekazał sztandar prezesowi Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzemu Stopie. „Ziściło się nasze marzenie. To dla nas doniosłe wydarzenie, ogromny zaszczyt i duma, że otrzymaliśmy ten sztandar” – powiedział Stopa.

Jerzy Stopa był członkiem Komisji Zakładowej „Solidarność” w PKP Lokomotywownia w Skarżysku Kamiennej. Po wprowadzeniu stanu wojennego prowadził działalność w ramach nielegalnego związku „Solidarność”. Zajmował się kolportażem nielegalnych wydawnictw m.in. „Kłos”, „Mazowsze”, „Stoczniowiec”.

Jako osoba podejrzana o kolportaż wydawnictw bezdebitowych, został w okresie od 1983 do 1986 r. objęty kontrolą operacyjną przez Wydział V Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Skarżysku Kamiennej. Od dnia 30 sierpnia do dnia 16 października 1982 r. Jerzy Stopa był internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, z którego został zwolniony z uwagi na zły stan zdrowia.

Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego zostało powołane w 2001 roku w Skarżysku Kamiennej. To najstarsza organizacja zrzeszająca byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych regionu świętokrzyskiego.

Wiktor Dziarmaga/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -