W czwartek, 17 listopada, w siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Boulevard na Greenpoincie otwarto wystawę pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!”.
Prezentowane na wystawie rysunki ukraińskich dzieci ukazują zło toczącej się obecnie wojny w Ukrainie i dramatyczne chwile, jakie przeżywają w związku z agresją Rosji na ich ojczyznę. Zestawione z nimi są równie wstrząsające rysunki z 1946 roku autorstwa polskich dzieci, które doświadczyły okrucieństw II wojny światowej.
Całość to polsko-ukraiński projekt archiwalny 1939-1945 POLSKA/2022 UKRAINA przygotowany przez Archiwum Akt Nowych i ukraińską fundację Mom, I see war. Kuratelę nad wystawą objęło Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ.
W czwartkowym wernisażu udział wzięły udział władze PSFCU, a także przedstawiciele organizacji polonijnych i mediów. Na wstępie gości powitał Mariusz Moryl, kierownik działu marketingu PSFCU, a uroczystego otwarcia wystawy dokonali stali przedstawiciele Polski i Ukrainy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, ambasadorowie Krzysztof Szczerski i Serhij Kislitsja. W symbolicznym przecięciu wstęgi towarzyszyli im dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski i przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk.
– Wierzę, że to wyjątkowa wystawa, ponieważ pokazuje, iż horror wojny widziany oczami dzieci jest zawsze taki sam, bez względu na to, kiedy i gdzie ta wojna się toczy – powiedział ambasador Krzysztof Szczerski, dziękując władzom Unii za przyjęcie wystawy pod swój dach. Z kolei ambasador Serhij Kislitsja podziękował Polakom, także tym zamieszkałym w USA, za ogromną pomoc dla jego rodaków podczas toczącej się wojny.
Uczestnicy otwarcia wystawy mogli zabrać ze sobą do domu książkę pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”, która zawiera rysunki dzieci prezentowane na wystawie wraz z opisami, a także dodatkowe informacje związane z całym projektem. Książka została wydana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
Wystawę można oglądać do 2 grudnia 2022 roku w siedzibie PSFCU przy 100 McGuinness Blvd. na Greenpoincie.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz