W niedzielę, 13 października, w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Marcelli Sembrich. Laureatką pierwszej nagrody została śpiewaczka polskiego pochodzenia – sopranistka Magdalena Kuźma.
Hojne nagrody
Magdalena Kuźma za zdobycie pierwszego miejsca otrzymała od Fundacji Kościuszkowskiej czek na 8 tys. dolarów, a także specjalne nagrody ufundowane przez Fundację Gerdy Lissner i Connecticut Lyric Opera. Drugą nagrodę, 5 tys. dolarów, zdobył tenor Michael Butler, a trzecią i 3 tys. dolarów kontralt Rose Naggar-Tremblay. Fundacja Kościuszkowska przeznaczyła łącznie na wyróżnienia ponad 20 tys. dolarów.
Międzynarodowy Konkursu Wokalny im. Marcelli Sembrich został zainicjowany przez władze Fundacji Kościuszkowskiej w 1968 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja tej imprezy. Wydarzenie ma na celu uhonorowanie Marcelii Sembrich, gwiazdy Metropolitan Opera, jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych w historii. Celem inicjatywy jest także umożliwienie młodym śpiewakom zdobycia cennego doświadczenia oraz zachęcenie ich do poznania, zaprezentowania i być może w przyszłości do włączenia do swojego repertuaru utworów z bogatej twórczości polskich kompozytorów.
Zacięta rywalizacja
W niedzielny wieczór zebranych gości powitali Marek Skulimowski – prezes Fundacji Kościuszkowskiej, a także Ewa Zadworna – wiceprezes tej organizacji, która jednocześnie poprowadziła całą imprezę. W tym roku do konkursu zgłosiło się blisko 120 osób, co jest dotychczasowym rekordem. Wielostopniowe kwalifikacje pozwoliły na wyłonienie sześciu solistów, którzy zaprezentowali swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne przed licznie zgromadzoną publicznością, a także przed wymagającym jury, złożonym z wybitnych artystów i prawdziwych znawców muzyki operowej. W finale wystąpili: Magdalena Kuźma (sopran), Michael Butler (tenor liryczny), Rose Naggar-Tremblay (kontralt), Rubby Dibble (mezzosopran), Gemma Nha (sopran) oraz Lucy Altus (mezzosopran).
W składzie sędziowskim konkursu znaleźli się: Thomas Lausmann – kierownik artystyczny konkursu, na co dzień dyrektor ds. administracji muzycznej Metropolitan Opera, maestro Daniele Callegari, Beata Klatka – dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki organizowanego przez Operę Narodową, Lee Anne Myslewski – wiceprezes ds. programu operowego i klasycznego w Wolf Trap Foundation oraz bas-baryton Ryan Speedo Green – trzykrotny zdobywca nagrody Grammy. Patronami Honorowymi Konkursu byli uznani śpiewacy operowi tenor Piotr Beczała i bas-baryton Tomasz Konieczny. Akompaniament fortepianowy śpiewakom zapewnili uznani pianiści: Katelan Tran Terrell i Michał Biel.
Podczas niedzielnego finału uczestnicy konkursu byli zobowiązani do wykonania przynajmniej jednego utworu autorstwa polskiego kompozytora. Magdalena Kuźma wykonała w niedzielę m.in. arię z „Halki” Stanisława Moniuszki „Ha dzieciątko nam umiera”.
– Jestem bardzo szczęśliwa, ale również i zaskoczona wygraną – stwierdziła w rozmowie z „Białym Orłem” Magdalena Kuźma. – Dziękuję jurorom i władzom Fundacji Kościuszkowskiej. Polska muzyka operowa nie jest tak często prezentowana w Nowym Jorku, a jest przecież przepiękna. Dobrze, że Fundacja organizuje taki konkurs, dzięki czemu wielu śpiewaków ma okazję poznać język polski i polskich kompozytorów – dodała artystka.
Magdalena Kuźma urodziła się w Nowym Jorku. Ukończyła studia muzyczne w Juilliard School, Oberlin College & Conservatory oraz na Uniwersytecie Yale. Debiutowała na głównej scenie Metropolitan Opera w sezonie 2023 w roli Giannetty w operze komicznej „Napój Miłosny”.
Hołd dla sławnej śpiewaczki
– Wszyscy byli niesamowici – stwierdził w rozmowie z „Białym Orłem” Thomas Lausmann, przewodniczący jury komentując występ laureatów. – Poziom uczestników był wyjątkowo wysoki i na każdym etapie konkursu trudno było wyłonić tych, którzy przejdą dalej. Cieszę się, że mogliśmy współpracować z Fundacją Kościuszkowską promując młodych twórców, a także muzykę polskich kompozytorów. Magda ujęła nas wyjątkowo pięknym głosem i siłą wyrazu, chociaż w samym finale wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo zbliżone, niezwykle wysokie umiejętności wokalne. Tak więc to nie był łatwy wybór – dodał.
– Konkurs powstał, aby uhonorować pamięć o Marcelli Sembrich, jednej z największych artystek przełomu XIX i XX wieku, pierwszej Polce śpiewającej w Metropolitan Opera – powiedziała „Białemu Orłowi” wiceprezes Fundacji Kościuszkowskiej Ewa Zadworna. – Marcella Sembrich była nie tylko sławną śpiewaczką operową o międzynarodowej sławie, ale także wielką patriotką i filantropką. W 1915 r. założyła Amerykańsko-Polski Komitet Pomocy zbierający fundusze na rzecz pomocy Polakom dotkniętych wojną, a w trakcie licznych swoich występów promowała polską kulturę poprzez włączanie do programów utworów polskich kompozytorów. To dzięki niej Metropolitan Opera wystawiła operę „Manru” autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego, będącą do dzisiaj jedyną polską operą, która kiedykolwiek została wystawiona w tym miejscu – przypomniała, podkreślając, że Marcella Sembrich była też jedna z pierwszych osób, które wsparły Fundację Kościuszkowską, kiedy organizacja ta została założona w 1925 roku.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz