piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaM. Kierwiński: Donald Tusk ma już gotowy rząd

M. Kierwiński: Donald Tusk ma już gotowy rząd

Donald Tusk ma już skompletowany gabinet. Będzie go prezentował na posiedzeniu Sejmu, gdy Sejm przejmie funkcję tworzenia rządu – przekazał w piątek w TVN24 sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Przewodniczący PO Donald Tusk (środek), sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński (góra) oraz wiceprzewodniczący PO Borys Budka (dół) na sali obrad Sejmu w Warszawie, 14 listopada, w drugim dniu posiedzenia inaugurującego X kadencję izby. Fot. PAP/Tomasz Gzell

„Premier Donald Tusk jest już gotowy, ma skompletowany gabinet, jest już po wszystkich rozmowach z liderami partii koalicyjnych” – poinformował Kierwiński.

„Wszyscy liderzy zdecydowali, że Donald Tusk zaprezentuje go (rząd – PAP) na pierwszym posiedzeniu Sejmu, wtedy, kiedy Sejm przejmie funkcję tworzenia rządu” – przekazał.

Zaznaczył, że to „z szacunku do parlamentu”, bo „drugi krok konstytucyjny mówi, że to parlament jest tym pierwszym ciałem, które dowiaduje się, jaki jest skład rządu” – wyjaśnił Kierwiński.

Dodał jednak, że gdyby była potrzeba lub możliwość, aby przedstawić rząd dzisiaj, „to bylibyśmy gotowi bez chwili zwłoki”.

13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji. Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W razie niepowołania Rady Ministrów w tym trybie, lub nieudzielenia jej wotum zaufania, Sejm w ciągu 14 dni wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – Donald Tusk.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

Katarzyna Herbut/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -