Lato to sezon owoców, a – co za tym idzie – najlepszy moment na przygotowanie słodkich przetworów na zimę. Zadanie to wbrew pozorom nie jest trudne. Choć bywa czasochłonne, znaleźć można przepisy podchodzące do robienia przetworów w sposób ekspresowy – co wcale nie oznacza, że będą one gorsze w smaku!
Każdy, chcący zatrzymać na dłużej smak lata, może spróbować swoich sił, robiąc przetwory – szczególnie dżemy i powidła. Wbrew pozorom nie zawsze muszą być one wykonane z owoców od razu przychodzących na myśl w kontekście robienia przetworów… Niektóre z przepisów mogą zaskoczyć. Warto wypróbować je wszystkie!
Dżem z truskawek
Składniki:
- 3,5 kg truskawek (odszypułkowanych i umytych)
- 1 kg cukru
- 0,25 szklanki soku z cytryny
- 3 łyżeczki otartej skórki z cytryny
Przygotowanie:
Do przygotowania potrzebne będą: duży garnek z grubym dnem, słoiki z zakrętkami, bawełniana ściereczka.
Truskawki, cukier i skórkę z cytryny należy przełożyć do garnka i rozpocząć gotowanie. Składniki należy dokładnie i regularnie mieszać tak, by się nie przypaliły. Gotowanie powinno trwać 3-4 godziny i można rozłożyć je na 2-3 dni. Gotowy dżem należy przełożyć do wyparzonych i ostudzonych słoiczków, a następnie zakręcić. Słoiki należy ustawić na ściereczce w garnku tak, by się nie stykały, zalać wodą do 2/3 wysokości i gotować 15 minut. Po ostudzeniu przetwory są gotowe.
Ekspresowa konfitura z malin albo borówek
Składniki:
- 300 g świeżych, dojrzałych malin bądź borówek
- 150 g cukru żelującego
- wyciśnięty sok z połowy cytryny
Przygotowanie:
Ekspresową konfiturę z malin bądź borówek przygotować można w mikrofalówce. Potrzebna będzie do tego miska przystosowana do podgrzewania w kuchence mikrofalowej i słoiczek z zakrętką.
Przygotowanie należy rozpocząć od przełożenia wszystkich składników do miski i dokładnego ich połączenia – z rozgnieceniem owoców. Następnie należy przełożyć miskę do mikrofalówki ustawionej na moc ok. 1200-1400 watów i uruchomić ją. Składniki stopniowo doprowadzić do zagotowania, mieszając co jakiś czas tak, by równomiernie rozprowadzić cukier. Gotową, gorącą konfiturę należy przełożyć do umytego, wyparzonego i osuszonego słoiczka, a następnie ponownie umieścić w kuchence. Podgrzewać z około 10-12 sekund na niezmienionych ustawieniach, do zagotowania. Na koniec słoiczek należy zakręcić i odstawić do ostudzenia.
Dżem ze śliwek
Składniki:
- 1 kg umytych i odpestkowanych śliwek
- 250 g cukru
- sok z połowy cytryny
Przygotowanie:
Do przygotowania potrzebne będą: duży garnek z grubym dnem, słoiki z zakrętkami, bawełniana ściereczka.
Wszystkie składniki połączyć, a następnie zacząć gotować, regularnie mieszając. Dżem będzie gotowy po około 4 godzinach. Wyznacznikiem będzie konsystencja – może być rzadsza bądź bardziej gęsta. Gotowy, jeszcze gorący, dżem przełożyć do słoików – umytych, wyparzonych i wysuszonych – i zakręcić, a następnie pasteryzować. Słoiki ustawić w garnku na ściereczce tak, by się nie stykały. Zalać wodą do 2/3 ich wysokości i gotować 15 minut. Po ostudzeniu przetwory są gotowe.
Słodki dżem z pomidorów
Składniki:
- 4 duże pomidory obrane ze skórki
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie:
Pokroić pomidory, usunąć z nich pestki i odsączyć z soku, a resztę drobno posiekać i przełożyć do garnka. Dodać cukier. Gotować 15 minut, dokładnie mieszając od czasu do czasu. Pomidory powinny się całkowicie rozpaść, a sok odparować. Tak przygotowaną mieszankę należy zblendować i gotować na małym ogniu przez kolejne 30 minut, mieszając. Na koniec należy dodać sok z cytryny. Tak przygotowany dżem przełożyć do umytych, wyparzonych i wysuszonych słoików. Zakręcić i pasteryzować – ustawić w garnku w odległościach na ściereczce. Zalać wodą do 2/3 wysokości słoików i gotować 15 minut. Po ostudzeniu przetwory są gotowe.
Anna Miler