czwartek, 26 maja, 2022

Lekcja patriotyzmu

Święto Niepodległości Polski to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego Polaka. Pamiętała o tym Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Wallington. 13 listopada odbyła się tam uroczysta akademia, która była dedykowana wszystkim męczennikom i ofiarom krwawych zmagań o niepodległość.

„Pamiętajmy, że niepodległość nie była dana naszej ojczyźnie za darmo. Trzeba była za nią zapłacić cierpieniem i męczeństwem milionów istnień ludzkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Naszą obecnością chcemy oddać hołd wszystkim, którzy o tę wolność walczyli” – czytamy w scenariuszu opracowanym przez Annę Krepa.

Dla tej wolności cierpiał i o nią zabiegał jeden z zaproszonych na akademię gości, dr Fryderyk Dammont, 98-letni żołnierz, Sybirak i więzień. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele z Pl. 100 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którzy odczytali Apel Poległych. Szkołę odwiedził także Adam Stępień – uczestnik życia polonijnego.

W części artystycznej można było usłyszeć przepiękne wiersze przepełnione miłością do ojczyzny, które były przeplatane pieśniami żołnierskimi i patriotycznym oraz lirycznymi utworami znanych wokalistów. Na koniec akademii wszyscy wspólnie zaśpiewali „Boże, coś Polskę”.

Delegacja uczniów wręczyła gościom bukiet biało-czerwonych kwiatów, a następnie dzieci z poszczególnych klas składały na ręce pana Fryderyka podziękowanie w formie laurek „Od serca”. Pan Dammont był głęboko wzruszony ciepłem i serdecznością uczniów i nauczycieli. We wpisie do kroniki szkolnej zamieścił wpis: „Dziś była jedna z najbardziej wzruszających chwil mojego życia. Dziękuję, dziękuję – Fryderyk Dammont”.

Wszyscy zgromadzeni w auli szkolnej z wielkim zainteresowaniem słuchali bolesnych wspomnień wojennych i powojennych naszego bohatera i wielkiego patrioty.

„Za krew przelaną na frontach wojennych, za męstwo – przykład dla potomnych, za Golgotę drogi, by dom budować, zawsze będziemy Żołnierzom – bohaterom dziękować i hołd po wiek wieków oddawać” – obiecali uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły w Wallington. Piękne i chwytające za serce życzenia oraz ciepłe słowa dla Polski napisali też uczniowie z klas starszych w ramach konkursu „Kartka dla Polski”, przygotowanego przez Annę Krepa.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Agnieszka Kasprzak podziękowała wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Krepa, opr. WEM
Fot. Archiwum szkoły

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułBieg dla Niepodległej!
Następny artykułPrzyjęci w poczet uczniów

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -