piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaDziałyLifestyleKsiążka czy film – oto jest pytanie?

Książka czy film – oto jest pytanie?

Co jest lepsze: książka czy film? To zależy po pierwsze od indywidualnych preferencji, po drugie – od sytuacji, a po trzecie – przede wszystkim od nastroju. Zarówno książki, jak i filmy, mają szereg zalet.

Wspólne oglądanie filmu może być doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Fot. Archiwum WEM

Wiadomo jest powszechnie, że czytanie książek zachęca do myślenia. I tym sposobem do dokładniejszego zgłębienia wiedzy, tematyki, nieraz zmusza czytelnika do określenia własnego stanowiska lub przemyślenia swoich poglądów, rozwija również wyobraźnię.

W przypadku filmów należy pamiętać, że również z powodzeniem zmuszają widza do refleksji. Często zresztą film oddziałuje bardzo mocno na widza ze względu na mocne, przemawiające do wyobraźni obrazy. W zależności od tematyki za pomocą obrazu można przekazać naprawdę wiele.

Czytanie książek z kolei jest lepsze od oglądania filmów, ponieważ pozwala uczyć się ortografii i interpunkcji. To zaleta, na którą szczególną uwagę zwracają nauczyciele zachęcający uczniów do sięgania po książki. W trakcie czytania zapoznajemy się z zapisem tekstu, czyli mimowolnie uczymy się poprawnego konstruowania pisanych wypowiedzi.

Czytanie książek to zalecana metoda zapobiegająca wystąpieniu problemów zdrowotnych, związanych z pamięcią. Wystarczy każdego dnia przynajmniej godzinę czytać książkę, by utrzymać umysł w dobrej formie.

Filmy niejednokrotnie to jedna z najłatwiej dostępnych, najciekawszych i najlepszych rozrywek dla ludzi zmęczonych po pracy. Zapewne większość osób, które wracają z pracy do domu, zasiadają na kanapie po wywiązaniu się z wszystkich innych obowiązków, aby zrelaksować się przy ciekawej pozycji filmowej. Ale nie jest to tylko świetny sposób na odpoczynek. Oglądanie filmów jest w stanie dać nam dużo więcej i to znacznie większych korzyści.

Oglądanie filmów poszerza nasze horyzonty – pokazuje nam inne miejsca na świecie, tamtejszą kulturę, wygląd ludzi. Uczy nas to tolerancji, ale również wielu ciekawych rozwiązań i zachowań. Filmy pomagają uczyć się obcego języka – oglądanie filmów wzmacnia naszą świadomość językową. Możemy uczyć się nowych słów lub poprawnej wymowy, co może okazać się bardzo ważne. Czasami mogą pomóc w podjęciu ważnych decyzji, jeśli odnoszą się w jakikolwiek sposób do naszej obecnej sytuacji życiowej.

Książka czy film? Zatem, jest to pytanie, które wciąż wywołuje żywą dyskusję i możemy tu odbijać argumenty jak piłeczkę pingpongową. Nie można się jednak dziwić, bo każda z tych form rozrywki ma wiernych zwolenników oraz przeciwników.

Podsumowując: wybór pomiędzy książką i filmem należy do nas. Oba rozwiązania mają szansę okazać się interesującym i wzbogacającym sposobem spędzania wolnego czasu i ukazać tę samą historię lub te same zdarzenia w odmienny sposób, będąc ciekawym doświadczeniem.

Z okazji nadchodzącego święta zakochanych chciałam polecić dla całej rodziny jedną pozycję książkową i jeden film o miłości.

Książka pt. „O wilku, który chciał się zakochać”, napisana przez Orianne Lallemand, opowiada historię wilka, który nie chce być sam, wszędzie otaczają go zakochane pary, więc i on postanawia znaleźć wilczycę swojego życia. Po wysłuchaniu dobrych rad wiernych przyjaciół rusza szukać miłości. Szybko okazuje się jednak, że podpowiedzi znajomych, choć dobre, nie sprawdzają się w jego przypadku. Wniosek jest prosty: miłość najczęściej przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na to, jak wyglądamy, ale kim jesteśmy.

Walentynki to dobra okazja, aby powiedzieć „kocham cię” częściej niż zazwyczaj, spędzić razem czas i bez wyrzutów sumienia zjeść kilka słodkich czekoladek w kształcie serduszka. Dziecko może być świetnym walentynkowym towarzyszem. W końcu miłość rodzicielska do dziecka nie ma sobie równych. Chciałam tu przypomnieć film o miłości, który z pewnością rozczuli i rozbawi całą rodzinę.

„Zakochany kundel” to piękna historia o pieskiej parze: Lady i Trampie. Wszyscy pamiętamy słynną scenę z talerzem spaghetti w roli głównej. Dla przypomnienia opowieść zaczyna się, kiedy po wyjeździe swoich właścicieli piękna suczka rasy cocker spaniel – Lady – wyrusza w świat razem z bezpańskim kundlem – Trampem. „Zakochany kundel” to klasyczna animacja Disneya, która od ponad pół wieku oczarowuje kolejne pokolenia fanów. To jedna z najwspanialszych historii miłosnych wszechczasów.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -