piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKongres 60 Milionów w Nowym Jorku

Kongres 60 Milionów w Nowym Jorku

Październik jest już tradycyjnie Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w USA, a największym wydarzeniem akcentującym tę okoliczność była zawsze Parada Pułaskiego na Manhattanie, która w tym roku już po raz 82. dumnie przemaszeruje Piątą Aleją – tym razem po raz pierwszy w historii pod przewodnictwem stanu Connecticut. Nie będzie to jednak jedyna historyczna rzecz, jaka wydarzy się w październiku, bowiem Miesiąc Dziedzictwa Polskiego wzbogaci dodatkowo sześć innych wydarzeń, w tym pierwsza w Nowym Jorku edycja Kongresu 60 Milionów.

W jednym z paneli podczas kongresu w Rzeszowie przemawiali: minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, dziennikarka Rita Cosby, szef biura radnego miasta Nowy Jork Daniel Kurzyma i inni prominentni goście. Fot. Archiwum GramXPromotions

Integracja i działanie

Ideą leżącą u podstaw Kongresu 60 milionów – Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. Intencją, organizatorów Kongresu jest zdefiniowanie aktualnego statusu i charakteru współpracy między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą oraz określenie wagi tej współpracy wraz z płynącymi z niej korzyściami. Podstawowym celem debaty podczas spotkania jest zidentyfikowanie tych płaszczyzn kooperacji, na których warto rozwijać i umacniać dotychczasowe relacje, a także poszukiwanie nowych, istotnych z ekonomicznego i wizerunkowego punktu widzenia obszarów wspólnego działania. Dotychczas odbyło się już osiem edycji Kongresu, które miały miejsce w Miami, Buffalo, Londynie, Berlinie oraz dwukrotnie w G2A Arenie w Rzeszowie – w tym na przełomie sierpnia i września br. Zgromadził on ponad 500 osób z 11 krajów, którzy wysłuchali ponad 80 prelegentów uczestniczących w 22 panelach dyskusyjnych. Program Kongresu bogaty był w wydarzenia towarzyszące takie jak: uroczysta Gala, turniej Golfowy 60 Mln Cup, Regaty 60 Mln Sailing CUP nad Jeziorem Solińskim, wystawa i aukcja dzieł sztuki, wizyta studyjna w Krakowie i wiele więcej. Wyjątkowym elementem programu rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów były wybory Miss Earth, w ramach których wybrano reprezentantkę Polski w międzynarodowych wyborach Miss Earth.

Założyciele Kongresu 60 Millionów – od lewej: Grzegorz Fryc, Zbigniew Klonowski, Kamil Szymański. Fot. Archiwum GramXPromotions

Uroczyste otwarcie

Nowojorska edycja Kongresu, która będzie miała miejsce na początku października, zapowiada się równie bogato i ciekawie. Program rozpocznie się w środę, 2 października, kiedy to w City Hall na Manhattanie odbędzie się przywitanie gości Kongresu 60 Milionów w ramach Polskiego Wieczoru w Nowojorskim Ratuszu, zorganizowanego przez biuro radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena, Kongres 60 Milionów oraz Pulaski Association of Business and Professional Men. Towarzyszyć mu będą przemówienia liderów polonijnych, amerykańskich polityków oraz występy artystów i muzyków. Wydarzenie jest darmowe i otwarte dla wszystkich po wcześniejszej rejestracji.

Oficjalne otwarcie Kongresu nastąpi w czwartek, 3 października. Od wczesnych godzin porannych w Melrose Ballroom na Queensie rozpoczną się sesje panelowe, przemówienia, prezentacje oraz spotkania przedstawicieli Polonii z całego świata. Obecni będą między innymi politycy amerykańscy i polscy, liderzy biznesu, aktywiści i działacze polonijni oraz przedstawiciele świata kultury i mediów, którzy wezmą udział w 16 sesjach panelowych Kongresu.

Wieczorem tego samego dnia w ratuszu miejskim na Queensie odbędzie się gala zorganizowana z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, organizację POMOC oraz Kongres 60 Milionów, podczas której oprócz oficjalnej części zaplanowane są też występy zespołów i inne atrakcje.

Panele dyskusyjne

Piątek to kontynuacja sesji panelowych Kongresu 60 Mln w Konsulacie RP na Manhattanie. Tematyka skupiać się będzie na kwestii aktywności politycznej Polonii, współpracy gospodarczej z Polską i budowania relacji biznesowych pomiędzy firmami w Polsce i USA, będzie też mowa o promocji polskiej kultury poza granicami kraju, edukacji i wprowadzaniu polskiej agendy do amerykańskich podręczników historycznych, o roli Polonii w wyborach amerykańskich, o wyzwaniach społecznych i wizerunkowych, z jakimi Polonia musi się zmierzyć w XXI wieku, o aktywizacji młodego pokolenia, roli mediów w życiu Polonii, poruszone zostaną też tematy weteranów i wojskowej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską oraz wiele innych ważnych kwestii.

W sobotę zaplanowana jest wycieczka do elitarnej amerykańskiej akademii wojskowej West Point Military Academy. Goście Kongresu wyruszą do West Point rano z siedziby Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie, gdzie podczas porannej kawy będzie możliwość zapoznania się z działalnością Fundacji i jej osiągnięciami. Następnie, już po dotarciu do akademii wojskowej, będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat dziedzictwa Tadeusza Kościuszki w USA oraz wystąpień przedstawicieli organizacji wojskowych i weteranów dotyczących relacji militarnych pomiędzy Polską a USA. Po sesjach panelowych przedstawiciele organizacji Friends of Kościuszko at West Point oprowadzą gości kongresu po terenach akademii odwiedzając m.in. najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki oraz Ogród Kościuszki czy muzeum West Point.

Wieczorem tego samego dnia odbędzie się oficjalne zakończenie kongresu połączone z częścią artystyczną, jaką będzie koncert Natalii Kukulskiej w Melrose Ballroom na Queensie. Tego samego wieczoru wystąpią również zespoły LUC Rebel Babel Film Orchestra, Green Secret i Dzieci PRL-u.

Razem na 5. Alei!

Niedziela to dzień Parady Pułaskiego. Uczestnicy Kongresu będą mieli szansę maszerować w Paradzie wraz z platformą 60 Milionów, która już po raz drugi przejedzie 5. Aleją, celebrując polskie dziedzictwo w USA.

Kongres 60 Milionów to jedna z najważniejszych inicjatyw łączących Polonię. Podczas ośmiu dotychczasowych edycji nawiązano dziesiątki relacji, które zaowocowały tworzeniem się i rozwojem biznesów, inicjatyw kulturalnych i politycznych. 20-milionowa polska diaspora w końcu posiada inicjatywę, która doprowadza do regularnych spotkań jej liderów i jest zarazem świetną platformą do inicjacji i tworzenia projektów polonijnych. Jako długoletni działacz nowojorskiej Polonii cieszę się, że Kongres 60 Milionów odbędzie się też tutaj, w jednym z najważniejszych centrów polonijnych nie tylko w Ameryce, ale na świecie – mówi Grzegorz Fryc – współtwórca Kongresu 60 Milionów i organizator nowojorskiej edycji, zapraszając Polonię do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

WEM

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -