poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaKoncert Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Koncert Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Jedną z charakterystycznych rzeczywistości podkreślających symbolikę i oddających ducha Bożego Narodzenia są kolędy i pastorałki, które pozwalają poprzez śpiew opowiedzieć o Narodzinach Chrystusa. Stanowią one szczególne bogactwo religijne każdego kraju, gdyż wyśpiewane w różnych językach pozwalają poczuć ducha wspólnoty opartej na wierze i miłości do naszego Pana.

Bogactwem Stanów Zjednoczonych jest niewątpliwie wielokulturowość, także w znaczeniu religijnym, ponieważ kraj ten tworzyli i tworzą pokolenia emigrantów z różnych części świata, którzy przywieźli ze sobą swoje charakterystyczne świąteczne zwyczaje i śpiewy. Tę mozaikę wielu kultur widać doskonale w Amerykańskiej Częstochowie, do której przybywają pielgrzymi różnych narodowości. Ci bardziej z tym miejscem związani postanowili po raz kolejny zgromadzić się i wspólnie pokolędować. Koncert kolęd w Amerykańskiej Częstochowie wypadł w tym roku w niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia o godz. 3.30 w głównym kościele, który może pomieścić zdecydowanie więcej wiernych niż kaplica św. Anny, w której do tej pory odbywały się koncerty.

W tym roku mogliśmy usłyszeć dwudziestu wykonawców, którzy zaśpiewali w różnych językach, a także grali na instrumentach. Nad całością czuwał pan Paweł Raczkowski, organista posługujący w Sanktuarium. Dzięki jego determinacji udało się stworzyć ciekawy repertuar złożony z kolęd w językach: angielskim, polskim i łacińskim, wykonanych przez chór sanktuaryjny, ojców paulinów, Odnowę w Duchu Świętym, Grupę Charyzmatyczną, orkiestrę dętą i solistów. Dzięki możliwości wideo transmisji koncert mógł dotrzeć do większej liczby odbiorców i ubogacić przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszystkim wykonawcom, organizatorom za ich zaangażowanie i piękne głosy, które posłużyły do oddania chwały Nowonarodzonemu Jezusowi.  

o. Marcin Ćwierz OSPPE
Fot. czestochowa.us

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -