Panel z udziałem ekspertów i byłych prezydentów, piknik na ulicach Warszawy, konkursy szkolne na temat konstytucji – z takich m.in. elementów mają się składać obchody 25-lecia przyjęcia konstytucji RP z 1997 roku. Obchody organizuje Sejm oraz klub Koalicji Polskiej-PSL.
Jak powiedział w czwartek dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska-PSL), jego klub uznał za celowe zorganizowanie obchodów 25-lecia przyjęcia konstytucji z 1997 roku, przede wszystkim dlatego, że jest to – jak zaznaczył – „najdłużej obowiązująca konstytucja w dziejach Rzeczpospolitej Polskiej”.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się 2 kwietnia br., czyli dokładnie 25 lat po przyjęciu konstytucji przez Zgromadzenie Narodowe. Tego dnia w Sejmie zorganizowane zostanie uroczyste spotkanie z udziałem wszystkich byłych prezydentów – Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, a także z udziałem przewodniczących Zgromadzenia Narodowego z 1997 – ówczesnego marszałka Sejmu Józefa Zycha i ówczesnego marszałka Senatu Adama Struzika. Obaj to politycy PSL.
W spotkaniu mają wziąć też udział liderzy partii, klubów parlamentarnych oraz obecne władze Sejmu. Ma się też odbyć panel konstytucjonalistów z udziałem m.in. byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i prof. Marcina Matczaka.
Ponadto w ciągu maja władze samorządowe mają przyjmować okolicznościowe uchwały, a 25 maja br., dokładnie w 25 lat po referendum konstytucyjnym, mają się odbyć poświęcone ustawie zasadniczej lekcje w szkołach.
Z kolei 28 maja ma się odbyć Piknik Konstytucyjny na Uniwersytecie Warszawskim i na Krakowskim Przedmieściu, połączony z głośnym czytaniem konstytucji. Organizują go korporacje samorządowe i organizacje pozarządowe.
Uroczyste podsumowanie obchodów zaplanowane jest na 17 października br. w Sejmie – dokładnie 25 lat po wejściu ustawy zasadniczej w życie.
„Zależy nam, by m.in. dzięki tym obchodom konstytucja jak najbardziej trafiła pod strzechy” – powiedział wicemarszałek Zgorzelski.
Piotr Śmiłowicz/PAP