sobota, 28 stycznia, 2023
Strona głównaGorący TematKliczko: „Od zwycięstwa Ukrainy zależy przyszłość UE”

Kliczko: „Od zwycięstwa Ukrainy zależy przyszłość UE”

Od sukcesu Ukrainy w wojnie z Rosją zależeć będzie przyszłość  Europejskiej – powiedział w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko w zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów. Dodał, że Ukraińcy bronią swojego prawa do budowy nowoczesnego kraju europejskiego.

Fot. © European Union / Fred Guerdin

Kliczko podkreślał, że Ukraina musi odnieść sukces nie tylko wojenny, ale też gospodarczy. „Potrzebujemy tego sukcesu. Musimy z powodzeniem podnieść nasze standardy życiowe, bo naszym głównym priorytetem jest budowanie kraju europejskiego, z europejskim poziomem życia. Bronimy naszego prawa, abyśmy mogli zbudować nowoczesny kraj europejski” – podkreślił Kliczko.

„Od sukcesu na tej wojnie, od sukcesu Ukrainy zależeć będzie przyszłość Unii Europejskiej” – ocenił mer Kijowa.

Przypomniał, że Ukraina jest jednym z największych krajów w Europie, a stabilność takiego państwa oznacza stabilność całego regionu.

Kliczko podziękował też za wsparcie dla Ukrainy i za jedność wokół jego kraju.

„To ma kluczowe znaczenie dla pokoju w Europie, dla pokoju w naszej ojczyźnie” – ocenił.

Zwracając się do członków Komitetu Regionów powiedział, że Ukraińcy bronią nie tylko swoich miast i rodzin, ale „w zasadzie wszystkich państw”. Zdaniem Kliczki, to nie jest wojna przeciwko Ukrainie, lecz wojna o charakterze międzynarodowym – „chodzi tu o demokrację i o zniszczenie wszystkich zasad międzynarodowych, znanych nam do tej pory”.

Natomiast Ukraińcy – w ocenie mera Kijowa – stoją po stronie tych samych wartości, jakie przyświecają krajom europejskim, broniąc porządku europejskiego.

„Wszyscy muszą zrozumieć powód związany z tą bezsensowną wojną. Ponieważ chcemy być częścią rodziny europejskiej, pan (prezydent Rosji Władimir)Putin i Rosja chcą odbudować imperium sowieckie. Byliśmy w związku radzieckim i nie chcemy tam wracać. Batalia, którą toczymy przeciw jednej z najsilniejszych armii na świecie, jest trudna, ale jesteśmy przekonani, że wygramy” – zaznaczył.

Z Brukseli Mateusz Kicka

kic/zm/PAP

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -