Kazimierz Pułaski (1745-1779) urodził się w Warszawie na początku marca 1745 r. Był synem starosty wareckiego, adwokata i posła na sejm Józefa Pułaskiego i Marianny z Zielińskich. W Winiarach pod Warką (obecnie dzielnica miasta) spędzał dzieciństwo. Uczęszczał do szkoły księży teatynów w Warszawie. Jako nastolatek przebywał w charakterze pazia na dworze królewicza księcia Karola Krystiana Wettyna w Mitawie, w Księstwie Kurlandii.
Po zawiązaniu konfederacji barskiej 29 lutego 1768 r., wymierzonej przeciwko ingerencji carycy Rosji Katarzyny II w wewnętrzne sprawy Polski, stanął do walki u boku ojca, marszałka konfederackiego. Dał się poznać jako jeden z najdzielniejszych i najzdolniejszych dowódców konfederacji barskiej. Szczególną sławę, także europejską, przyniosła mu obrona klasztoru na Jasnej Górze w latach 1771-72. Oskarżony o udział w porwaniu i zamachu na życie króla Stanisława Augusta zmuszony został do opuszczenia kraju w maju 1772 r. Po wieloletniej tułaczce po Europie dotarł w lipcu 1777 r. na kontynent amerykański i stanął u boku Jerzego Waszyngtona do walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jako generał brygady został dowódcą kawalerii armii kontynentalnej, założył własny legion. Przeszedł do historii jako „ojciec kawalerii amerykańskiej”.
9 października 1779 r. podczas oblężenia Savannah został ciężko ranny, a po kilku dniach 11 lub 15 października zmarł. Rocznica jego śmierci – zarówno w USA jak i w Warce – jest świętem o charakterze patriotycznym. W Stanach Zjednoczonych 11 października obchodzony jest jako Dzień Pamięci Generała Pułaskiego. W 2009 r. Kazimierz Pułaski został ogłoszony honorowym obywatelem USA, a Senat RP przyjął uchwałę na cześć pamięci generała Kazimierza Pułaskiego (1745-1779), bohatera Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, w 230. rocznicę śmierci.
WEM
Jeśli ktoś chciałyby lepiej poznać sylwetkę gen. Kazimierza Pułaskiego oraz jego rodzinne strony, w których wychowywał się i dorastał przyszły bohater, warto podczas pobytu w Polsce odwiedzić Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Więcej informacji o tej placówce można znaleźć na stronie internetowej: www.muzeumpulaski.pl