czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKilka tysięcy wiernych na obchodach 32-lecia Radia Maryja w Toruniu

Kilka tysięcy wiernych na obchodach 32-lecia Radia Maryja w Toruniu

Kilka tysięcy wiernych z całego kraju bierze udział w sobotę w Toruniu w obchodach 32-lecia Radia Maryja. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo. Swój udział zapowiedziało kilku ministrów i polityków PiS.

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na mszy świętej w Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu, 2 grudnia. Msza jest kulminacyjnym punktem uroczystych obchodów 32. rocznicy powstania Radia Maryja, które rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę w południe w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu od modlitwy różańcowej. Po niej zgromadzeni w hali pielgrzymi uczestniczą w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Spodziewani są na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych m.in. szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, minister rozwoju i technologii Marlena Maląg, byli ministrowie: edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Mszy przewodniczył będzie metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii.

Już od piątku zorganizowane grupy pielgrzymów — głównie z południa i wschodu Polski — odwiedzają w Toruniu m.in. siedzibę Radia Maryja, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej oraz Park Pamięci poświęcony Polakom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a także Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Do Torunia przyjechały setki autokarów z parafii z różnych części kraju.

„Wyjeżdżaliśmy do Torunia skoro świt. To dla nas najważniejszy wyjazd w roku. Słucham Radia od wielu lat. Towarzyszy mi niemal codziennie” – mówiła pani Anna z Ełku

Pielgrzym z Opola, pan Czesław wskazał, że „media katolickie nie mają w Polsce łatwo”. „Rozwój dzieła ojców redemptorystów jest czymś bez precedensu. Czytam często +Nasz Dziennik+, oglądam Telewizję Trwam, a Radio Maryja gra u nas w domu w zasadzie ciągle” – dodał.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -