piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKGP: na przełomie roku w policji służyło równo 101 tysięcy policjantów

KGP: na przełomie roku w policji służyło równo 101 tysięcy policjantów

Na przełomie 2022 i 2023 roku w policji służyło równo 101 tysięcy policjantów. To niewątpliwie historyczny moment, ponieważ nigdy stan zatrudnienia w polskiej policji nie był aż tak wysoki – ocenił rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzecznik KGP przekazał PAP, że na przełomie 2022 i 2023 roku w polskiej policji służyło równo 101 000 policjantów. „Jest to drugi raz z rzędu w historii (jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat) moment, kiedy stan faktycznego zatrudnienia przekracza barierę 100 tysięcy policjantów” – wyjaśnił inspektor.

„Zdajemy sobie sprawę, że wraz z początkiem roku część funkcjonariuszy decyduje się na odejście na emeryturę, jednakże proces ten ma miejsce każdego roku i nigdy nie doprowadził do znacznego spadku liczby policjantów, co także w tym roku nie będzie mieć miejsca” – zapewnił.

Przypomniał, że rok temu na przełomie 2021 i 2022 roku również było zatrudnionych około 100 tysięcy policjantów. „Mając na uwadze pojawiające się wyzwania i zagrożenia związane z bezpieczeństwem warto podkreślić, że w 2017 roku została zwiększona liczba etatów do 103 309, a w roku 2022 do 105 309. Docelowo dążymy do zwiększenia stanu etatowego polskiej policji do 110 tysięcy w 2025 roku” – przekazał.

„Liczba kandydatów do służby w policji była i nadal jest duża, choć zawsze szczerze wyrażamy obawy związane z odejściem doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli prawa emerytalne. Stąd też powstały dodatkowe rozwiązania mające zachęcić do dłuższego pozostania w służbie” – podkreślił.

Zaznaczył przy tym, aby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy. „Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił i wstąpić w szeregi policji zachęcamy do zasięgnięcia informacji o procesie rekrutacyjnym na stronie praca.policja.pl” – dodał rzecznik KGP.

Bartłomiej Figaj/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -