niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutJoanna Michalski i Nick Erlacher poprowadzą Polonię z New Britain podczas tegorocznej...

Joanna Michalski i Nick Erlacher poprowadzą Polonię z New Britain podczas tegorocznej Parady Pułaskiego w Nowym Jorku

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku należy do największych i mających najdłuższą tradycję polonijnych wydarzeń w całych Stanach Zjednoczonych. Co roku w pierwszą niedzielę października na nowojorskiej 5. Alei gromadzi się biało-czerwony tłum, radośnie manifestujący swą dumę z przynależności do polskiego narodu i polskiego dziedzictwa. Również Polonia z Connecticut regularnie uczestniczy w tym przemarszu.

Od kilku lat jako osobna grupa w Paradzie maszeruje Polonia z New Britain. Kontyngent „Małej Polski” oficjalnie zarejestrowany został w 2019 roku, kiedy głównym marszałkiem całej parady był Darek Barcikowski, ówczesny konsul honorowy RP w CT. Był on pierwszą w historii osobą z Connecticut, która poprowadziła całą paradę. Wcześniej Polonia z całego stanu maszerowała pod egidą kontyngentu ze Stamford, który ma ponad 50-letnią tradycję uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Na początku lutego pojawiła się informacja o tym, kto stanie na czele kontyngentu „Małej Polski” podczas tegorocznej parady. Funkcję marszałka powierzono Joannie Michalski, prezes Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain. Joanna Michalski od 12 lat działa w zarządzie szkoły, a od kilku lat pełni funkcję prezesa. Aktywnie uczestniczy też w życiu lokalnej, polonijnej społeczności.

Joanna Michalski jest prezesem Szkoły Języka Polskiego w New Britain. Fot. Facebook

Wicemarszałkiem został Nick Erlacher, właściciel kwiaciarni New Britain Flower Shop znajdującej się w samym sercu Małej Polski – przy Broad Street. Erlacher również jest znany ze swojego zaangażowania społecznego, m.in. aktywnie włączył się w organizację zbiórek ubrań i innych darów dla uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny w 2022 r., w 2015 r. został też wybrany na Mistera Polonia CT.

Nick Erlacher prowadzi kwiaciarnię New Britain Flower Shop przy Broad Street. Fot. Facebook

„Osoby te zostały nominowane przez społeczność polonijną za ich czynny udział w życiu Polonii i zatwierdzone przez Komitet Parady, w skład którego wchodzą wszyscy byli marszałkowie oraz koordynator programu Little Poland, New Britain, CT kontyngent i członek PAF of CT” – poinformowała Bogumiła Gładysz, która koordynuje związane z Paradą Pułaskiego działania Polonii skupionej wokół dzielnicy Mała Polska w New Britain.

Uroczyste wręczenie marszałkowskich szarf Joannie Michalski i Nickowi Erlacherowi odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia, w sali bankietowej Sokolni w New Britain. Podczas tego wydarzenia przedstawione zostaną także Miss Polonia, Junior Miss oraz Little Miss, które będą towarzyszyć marszałkowi i wicemarszałkowi zarówno podczas przemarszu 5. Aleją, jak i na tradycyjnym bankiecie poprzedzającym paradę, który odbędzie się 13 września w Venetian Ballroom w Garfield, NJ. Obecnie trwa nabór kandydatek na miss – zgłoszenia są przyjmowane od osób w wieku od 6 do 26 lat, można je wysyłać na adres polishamericanpageants@gmail.com.

87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku odbędzie się w niedzielę, 6 października 2024 r.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -