czwartek, 25 lipca, 2024

Jesienne róże

Jesienne róże, róże smutne, herbaciane… Jesienne róże szepczą cicho o rozstaniu. To słowa piosenki Mieczysława Fogga (Fogiela), starszego dżentelmena śpiewającego pięknym barytonem lirycznym, który był symbolem kultury polskiej XX wieku. Ale nie o naszego wielkiego artystę „tu idzie”, ale właśnie o jesienne róże. Róże uchodzą za królowe ogrodów. Znane od wieków i czczone za ich piękno. Naturalnie róże występują na półkuli północnej naszej planety. Można przypuszczać, że ich kolebką jest wschodnia Azja.

W ciepłe, jesienne popołudnia można razem z dziećmi spędzić czas w ogrodzie. Fot. Unsplash

Obecnie mamy tysiące odmian, które zachwycają kolorami i formami kwiatów oraz zapachami. Choć róże są niełatwe w uprawie, to jednak wielu decyduje się na nie ze względu na piękno, którymi się odwdzięczają za ich wytrwałą pielęgnację. O tej porze roku na specjalną uwagę zasługują jesienne róże będące symbolem pożegnania lata.

Choć opadające liście budzą w wielu z nas nieco nostalgiczne odczucia, to jesień jest chyba najbardziej kolorową porą roku. Żółcie, czerwienie, fiolety i róże w naszych ogrodach świadczą o nadchodzącej zmianie pory roku i są dla wielu roślin ostatnim pokazem w tym sezonie. To także idealny czas na przygotowywanie jesiennych bukietów. Ale aby zabrać się za bukiety, trzeba mieć najpierw z czego je wykonać. Koniec września i początek października to doskonały czas na sadzenie róż, zarówno tych w doniczkach, jak i z odkrytym systemem korzeniowym. Jeśli są zdrowe, to nie będą miały żadnych problemów z zimowaniem, pod warunkiem, że umiejętnie zabierzemy się do sadzenia:

 • Wybieramy dla róż lekko osłonięte stanowisko, by rośliny, nienarażone na jesienne wiatry, miały większą szansę na przyjęcie.
 • Gleba powinna być żyzna i nie mogły na niej wcześniej rosnąć róże (zapobiegamy w ten sposób chorobom). Jeśli jednak nie masz innego miejsca, można wymienić glebę.
 • Wykopujemy dół nieco większy niż doniczka. Rozbijamy glebę na dnie dołka i mieszamy ją widłami z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem.
 • Umieszczamy różę w dole, tak by miejsce szczepienia było tuż poniżej powierzchni gleby.
 • Zasypujemy dół ziemią. Uklepujemy, by zlikwidować przestrzenie z powietrzem.
 • Rozsypujemy ściółkę z kompostu lub kory sosnowej wokół róży, ale pozostawiamy 10 cm odstępu od pędów. Warstwa materii organicznej ograniczy wzrost chwastów i poprawi glebę.
 • Nie dodajemy nawozu podczas sadzenia. Natomiast dokarmiamy róże dopiero wiosną płynnym lub granulowanym nawozem dla róż.
 • Podlewamy, by gleba osiadła wokół korzeni i dbamy, by gleba nie wysychała.
 • Należy pamiętać o regularnym cięciu róż, które stosuje się przed okresem wegetacyjnym a nie po.
 • Ochrona róż przed mrozem to konieczna praktyka, aby zmniejszyć ryzyko zmrożenia rośliny. Podstawę pędu róż zaleca się kopczykować (powinno się je usuwać dopiero w kwietniu). Nadziemne części można osłonić z użyciem materiału przepuszczającego powietrze, np. słomy.

Róże jesienią zachwycają i cieszą. O tej porze roku możemy liczyć na róże pomarszczone (Rosa rugosa) kwitnące na biało i różowo, róże piżmowe (Rosa moschata) oraz róże okrywowe, które mogą kwitnąć nawet do zimy. Oto kilka odmian róż, które będą kwitły także jesienią:

 • Ballerina ؘ– odporna na choroby odmiana róży piżmowej. Ozdobna z drobnych, różowych i bezzapachowych kwiatów. Kwitnie od czerwca, ponawiając kwitnienie aż do jesieni.
 • Bonica – odmiana róży rabatowej. Bywa stosowana jako roślina okrywowa, ale sprawdzi się też sadzona pojedynczo. Zdrowa i odporna na mrozy. Kwitnie na jasnoróżowo od czerwca aż do przymrozków.
 • Darcey Bussell – angielska róża o intensywnym, karmazynowym kolorze kwiatów, które pachną intensywnie owocowo. Po czerwcowym kwitnieniu powtarza je do jesieni.
 • Graham Thomas – piękna odmiana róży angielskiej o ciepłych, brzoskwiniowych kwiatach, które przekwitając, bledną. Powtarza kwitnienie od czerwca aż do mrozów.
 • Jacqueline du Pre – róża krzaczasta o półpełnych, intensywnie pachnących cytrusami i piżmem białych kwiatach. Powtarza kwitnienie do jesieni.
 • Madame Alfred Carrière – elegancka róża o dużych, pełnych i intensywnie pachnących kremowo-różowych kwiatach. Odmiana róży historycznej, pnąca, zachwycająca.
 • Peace – odmiana róży wielkokwiatowej o niezwykłym, zmiennym kolorze kwiatów od bieli i żółci po jasny róż. Kwitnie od czerwca i następnie ponownie aż do mrozów. Kwiaty mają delikatny, przyjemny zapach.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -