poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaJanusz Olejniczak i Stanisław Gałoński laureatami Złotych Fryderyków w muzyce poważnej

Janusz Olejniczak i Stanisław Gałoński laureatami Złotych Fryderyków w muzyce poważnej

Pianista Janusz Olejniczak i dyrygent Stanisław Gałoński zostali laureatami Złotych Fryderyków 2022 w muzyce poważnej. Nagroda przyznawana jest artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej.

Pianista Janusz Olejniczak podczas koncertu pod tytułem „Ogrody Willi Żabińskich” na terenie warszawskiego zoo, 29 kwietnia 2017 r. Fot. PAP/Jakub Kamiński

„Akademia Fonograficzna ogłosiła laureatów Złotych Fryderyków w muzyce poważnej. Ta szczególna nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych w tym roku została przyznana Januszowi Olejniczakowi – jednemu z najwybitniejszych współczesnych chopinistów oraz Stanisławowi Gałońskiemu – uznanemu dyrygentowi i popularyzatorowi muzyki dawnej” – poinformowało we wtorek biuro prasowe Związku Producentów Audio Video (ZPAV).

Jak przypomniano, Janusz Olejniczak w 1970 r. był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych, dawał też lekcje mistrzowskie w Europie, Kanadzie, Japonii i Kolumbii. Artysta – poza repertuarem klasycznym – wykonuje także muzykę współczesną, m.in. kompozycje Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów „Pianista” Romana Polańskiego i „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego. Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis i ośmiokrotnie nagrodą Fryderyk.

Stanisław Gałoński – wskazano z kolei – jako dwunastolatek został organistą w kościele i założył chór kościelny na Podolu. Kiedy przeniósł się do Krakowa, rozpoczął współpracę z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, był organistą w kościele św. Barbary, a jednocześnie studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz do 1955 dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u Witolda Krzemieńskiego i Bohdana Wodiczki. Był dyrygentem chóru Filharmonii Krakowskiej i Opery. W 1961 r., po przeprowadzce do Bydgoszczy założył w tym mieście zespół muzyki dawnej Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua. Gdy powrócił po latach do Krakowa, założył orkiestrę Capella Cracoviensis, z którą koncertował od 1970 do 2008 r. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Fryderyk.

Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki poważnej uhonorowani zostali dotychczas m.in. Agnieszka Duczmal, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Michnik, Krzysztof Penderecki, Jadwiga Rappé, Władysław Szpilman i Krystian Zimerman.

Nagrody zostaną wręczone w piątek podczas Gali Muzyki Poważnej w szczecińskiej Operze na Zamku. W środę ogłoszeni mają być laureaci Złotych Fryderyków w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzu.

Elżbieta Bielecka/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -