piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaDziałySportJan Guńka dwa razy na podium mistrzostw świata w biathlonie

Jan Guńka dwa razy na podium mistrzostw świata w biathlonie

Jan Guńka (BKS WP Kościelisko) zdobył dwa medale w mistrzostwach świata juniorów w biathlonie. W estońskim Otepaa Polak wywalczył brązowy w biegu indywidualnym i srebro w sprinterskim.

Jan Guńka doskonale poradził sobie w Estonii. Fot. PolskiZwiązekBiathlonu.pl

Bieg indywidualny to najbardziej wymagająca biathlonowa konkurencja. Juniorzy rywalizują na dystansie 15 kilometrów, na których umieszczone są cztery strzelnice. Każdy niecelny strzał skutkuje karną minutą doliczoną do czasu.

Guńka spudłował tylko raz – podczas pierwszej wizyty. Do Velentina Lejeune (Francja), który był drugi, stracił 2,5 sekundy. Zwycięzca – Leonhard Pfund (Niemcy) miał nad nim 15.3 sek. przewagi.

W sprincie polski nastolatek był bezbłędny na strzelnicy, ale Norweg Isak Frey okazał się daleko szybszy i choć zepsuł dwa strzały, zdobył tytuł z przewagą 11 sekund na Janem. Na trzecim miejscu finiszował Niemiec Linus Kesper (1 pudło, 26 sekund straty).

Dla Guńki to trzeci w karierze medal mistrzostw świata juniorów. Przed rokiem w Szczuczyńsku był drugi w sprincie.