poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceJak zmieniła się Polonia?

Jak zmieniła się Polonia?

Wraz z początkiem stycznia Piast Institute opublikował uaktualnione wydanie książki „Polish Americans Today”. Publikacja pokazuje przekrój demograficzny, społeczny, ekonomiczny i polityczny amerykańskiej Polonii.

Autorem nowej publikacji „Polish Americans Today” jest dr Dominiki Stecuła. Fot. Piast Institute

Publikacja drugiego, uaktualnionego wydania „Polish Americans Today” Piast Institute z siedzibą w Hamtramck w stanie Michigan została opracowana na podstawie danych zebranych podczas badania społecznego przeprowadzonego w 2020 roku, pod kierownictwem dyrektor wykonawczej Instytutu Virginii Skrzyniarz i dr. Dominika Stecuły z Colorado State University (CSU).

Liczący 80 stron tom zawiera kluczowe spostrzeżenia na temat Polonii, wykraczające poza podstawowe dane demograficzne. Opisuje też wspólne wartości i doświadczenia Polonii. – Nie ma zbyt wielu wiarygodnych danych na temat Polonii amerykańskiej, poza statystykami spisu powszechnego, które koncentrują się na danych demograficznych – zauważa autor publikacji dr Stecuła. – Nasze ogólnokrajowe badanie przeprowadzone wśród blisko 1800 przedstawicieli Polonii amerykańskiej jest więc najlepszym źródłem informacji o naszej społeczności: kim jesteśmy, w co wierzymy, jak bardzo jesteśmy związani z Polską. Na wszystkie te pytania odpowiadamy w książce – zapewnia.

Nowe wydanie książki „Polish Americans Today” można kupić na stronie Piast Institute w zakładce „Store”. Fot. Piast Institute

Piast Institute ma bogatą historię prowadzenia badań dot. Polonii. Badanie przeprowadzone w 2020 r. jest czwartym dużym badaniem Polonii, które Instytut przeprowadził od momentu powstania w 2003 roku. Pierwsze wydanie „Polish Americans Today” ukazało się w 2010 roku i oparte było na szeroko zakrojonym, ogólnokrajowym badaniu Polonii. Współautorami pierwszej publikacji są współzałożyciel Piast Institute śp. dr Tadeusz Radziłowski oraz dr Stecuła, który opracował również nową, zaktualizowaną edycję publikacji. Cyfrowa wersja edycji 2010 jest dostępna do pobrania za darmo na stronie instytutu, natomiast nową wersję publikacji można kupić na stronie Piast Institute w zakładce „Store”.

Założony w 2003 roku Piast Institute jest uznanym w kraju think tankiem skupiającym się na sprawach polskich i polonijnych, a także jednym z dwóch Census Information Centers (CIC) w stanie Michigan. Piast Institute organizuje konferencje, seminaria, opracowuje publikacje, programy publiczne, prowadzi wykłady i przygotowuje wystawy, które dostarczają informacji o Polsce, Polakach i Polonii amerykańskiej. Więcej informacji na temat Instytutu i jego działalności można znaleźć na stronie internetowej: www.piastinstitute.org lub dzwoniąc pod numer 313-733-4535.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -