piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPromocjaJak zmiany klimatu wpływają na budynki i ich bezpośrednie otoczenie?

Jak zmiany klimatu wpływają na budynki i ich bezpośrednie otoczenie?

Zmiany klimatu stawiają budownictwo i architekturę przed trudną próbą – od zastosowanych rozwiązań zależy już nie tylko komfort życia, ale również nasze zdrowie i życie. Coraz większe znaczenie ma to, czy dom lub budynek mieszkalny jest przygotowany na ekstremalne warunki pogodowe.

Budując lub remontując dom, warto pomyśleć o zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Fot. Archiwum WEM

Zmiany klimatu pociągają za sobą zmiany legislacyjne dotyczące budownictwa. Zmiany te dotyczą m.in. standardów budowlanych tzw. „building code”, jak i polityki przestrzennego zagospodarowania przestrzeni („zoning ordinances”).

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają budynki pasywne, zeroemisyjne oraz zeroenergetyczne.

Budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej tzw. „Passive House”, cechuje się niskim zużyciem energii, w idealnym przypadku zużywającym 0% energii pochodzącej ze źródeł tradycyjnych. Promowane jest wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu. Założeniem domu energooszczędnego jest odzyskiwaniu ciepła z każdego praktycznie źródła domowego, np. powietrza wentylacyjnego, oświetlenia, sprzętu AGD, a nawet tego wytwarzanego przez samych mieszkańców.

„Passive Homes” pojawiają się na horyzoncie coraz częściej. Wielu upatruje w nich nie tylko nadziei na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, ale również korzyści ekonomicznych. Nowe trendy preferencji kupujących nieruchomości wyraźnie wskazują na zapotrzebowanie na tego typu produkt. Rozwiązania budynków z zerowym zużyciem energii implementowane są nie tylko w domach jednorodzinnych. Whinthrop Center w Bostonie jest największym na świecie certyfikowanym budynkiem spełniającym wymagania „Passive House” oraz wymogi LEED Platinum i WELL Gold Certyfication.

Przygotuj się na zmiany: The New Stretch Energy Code

Szczególny nacisk kładziony jest na poprawę standardu energetycznego budynków przez wprowadzenie zrównoważonej polityki ukierunkowanej na jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię. The New Energy Stretch Code promuje wielowymiarową i głęboką zmianę w kierunku racjonalnego rozwoju i efektywności energetycznej w budownictwie i renowacji.

Zmiany implementowane w New Stretch Energy Code

Wyzwania stojące przed nowoczesnym budownictwem zaczynają się dosłownie od fundamentów. Podnoszący się poziom wód podziemnych wymaga bardzo dokładnej analizy gruntu, na którym znajdować się będzie budynek. Stawiane są fundamenty z rozbudowaną podstawą (tzw. „footing”) i z dodatkowym zbrojeniem. Rodzaj zbrojenia dyktowany jest bezpośrednio przez inspektora budowlanego z danego regionu. 

Podstawą budynku o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej jest super szczelna izolacyjność cieplna, zarówno ścian zewnętrznych, jak i wszelkich przegród wewnętrznych. W rankingu materiałów izolacyjnych liderem jest technologia Closed Cell Spray Foam. Poprawa standardu energetycznego domu (mieszkania) przekłada się również dalej na zmianę samej konstrukcji nośnej budynku. Domy pasywne mają systemy wentylacji z wymiennikami ciepła oraz bardzo szczelne okna niskoemisyjne. Warto zauważyć, że okna produkowane w Polsce i w Niemczech zyskały m.in. szerokie uznanie w USA dzięki wyjątkowo wysokim standardom odpowiadającym najbardziej rygorystycznym wymogom.

Dodatkowe elementy wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie to zacienienie zewnętrzne okien i ulepszona pokrywa dachowa. Dachowe panele metalowe, dachy łupkowe (slate), „terracotta tiles”, zielone dachy („living roofs”) i Cedar Shingles są najlepszymi izolatorami ograniczającymi niepożądaną emisję ciepła. Domy pasywne posiadają również swoje własne systemy dostaw energii. W dużej mierze zasilane są energią słoneczną, wiatrową i/lub ziemną.

Implementacja promowanych rozwiązań może nie należeć do najtańszych. Szukając rozwiązań, warto zwrócić uwagę na programy oferowane m.in. przez MassSave. Proces rozpocznie się przeprowadzeniem bezpłatnej analizy obecnej sytuacji i przedstawieniem energooszczędnych rozwiązań. MassSave udziela również pomocy w ich finansowaniu. Przy montażu systemów MiniSplit MassSafe oferuje do $10,000 rabatu. Dostępne są również ulgi podatkowe.

Dostosowanie domu do Nowego Kodu Energetycznego jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również podnosi wartość rynkową i atrakcyjność posiadłości. Eksploatacja nowoczesnych rozwiązań technologicznych przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł oraz recyclingu energii, przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów życia i utrzymania domu. Bycie przyjaznym środowisku kalkuluje się zatem również z ekonomicznego punktu widzenia.

Anna Kosiak Karam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -