sobota, 7 września, 2024
Strona głównaZnani i LubianiJak poradzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

Jak poradzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

Zaczyna się od kichnięcia, kaszlu, a nawet śmiechu, po czym następuje chwila paniki, gdy szaleńczo pędzisz do najbliższej łazienki. Brzmi znajomo? Nie jest to problem, który dotyczy tylko ciebie – około 30-65% kobiet w Stanach Zjednoczonych doświadcza problemów z nietrzymaniem moczu.

Jacquelyne Phanavong jest asystentką lekarza w Tallwood Urology & Kidney Institute w Plainville i West Hartford

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu w związku z aktywnością fizyczną, taką jak np. kaszel – mówi Jacquelyne Phanavong z Tallwood Urology & Kidney Institute w Plainville. Co zatem jest przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu, a co ważniejsze – co można z tym zrobić? Phanavong wyjaśnia.

Naprężenie pęcherza moczowego

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy osłabiają się mięśnie i tkanki podtrzymujące dno miednicy oraz mięśnie kontrolujące wydzielanie moczu (zwieracz moczu). – Mięśnie dna miednicy i zwieracz dróg moczowych u kobiet mogą stracić siłę po porodzie, ponieważ rozciągnięcie tkanki lub uszkodzenie nerwów podczas porodu może osłabić te mięśnie – mówi Phanavong.

Inni mogą doświadczać nieszczelnego pęcherza z powodu starzenia się i problemów dietetycznych.

Jeśli podczas tych czynności dochodzi do wycieku, oznacza to, że możesz cierpieć na wysiłkowe nietrzymanie moczu:

  • kaszlenie
  • kichanie
  • śmianie się
  • pochylanie się
  • skakanie
  • podnoszenie ciężkich przedmiotów
  • ćwiczenie
  • uprawianie seksu

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli wysiłkowe nietrzymanie moczu staje się problemem, porozmawiaj ze swoim lekarzem o terapii dna miednicy.

Terapia dna miednicy jest świetną opcją dla kobiet doświadczających tych objawów. Terapeuta przeprowadzi Cię przez różne ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy, aby działały skuteczniej i wydajniej – mówi Phanavong.

Poważne kroki

Jeśli zmiany stylu życia i fizjoterapia nie pomogą, Phanavong mówi, że istnieje kilka innych opcji, które pomogą kontrolować nietrzymanie moczu, w tym:

  • zabieg chirurgiczny polegający na wprowadzeniu temblaka w jamę brzuszną w celu podparcia zużytych mięśni trzymających pęcherz moczowy;
  • zastosowanie pesarium (krążka macicznego), czyli urządzenia, które lekarze lub pacjenci mogą samodzielnie włożyć, aby utrzymać narząd w jamie brzusznej na miejscu;
  • iniekcje środka wypełniającego cewkę moczową – to żel na bazie wody, który przywraca naturalne zamknięcie cewki moczowej.

Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, odwiedź hartfordhealthcare.org/tallwood lub zadzwoń pod numer 860.947.8500.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -