sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Byliśmy małżeństwem od kilku lat. Mąż miał na własność kupiony wcześniej dom w Nowym Jorku. Dom był wystawiony na sprzedaż, planowaliśmy, że po sprzedaży kupimy dom na Florydzie. Kontrakt był już podpisany, kupujący dostał pożyczkę i czekaliśmy na finalizację transakcji, czyli tzw. „closing”. Mąż zmarł nagle na serce. Po śmierci męża zjawił się jego syn z poprzedniego małżeństwa, mówiąc, że ojciec zostawił mu w testamencie dom. Testament był dla mnie niespodzianką, sporządzony został wiele lat temu. Czy syn może odziedziczyć dom, który miał już być sprzedany? Czy syn męża może unieważnić kontrakt na sprzedaż? Jakie są moje prawa w takiej sytuacji?

Po pierwsze: dokument przedstawiony przez syna męża powinien być sprawdzony pod względem czy spełnia wszelkie wymogi, aby mógł zostać uznany za ważny. Jeżeli są wątpliwości np. co do podpisu, świadków, dat czy okoliczności, w jakich został sporządzony, może Pani wystąpić ze sprzeciwem do sądu.

Gdyby testament został uznany przez sąd, Pani jako małżonka zmarłego może wystąpić o 1/3 wartości spadku lub $50,000 – cokolwiek jest większe. Ponadto małżonkowi należą się też pewne części majątku ruchomego: np. wyposażenia domu, samochód itp.

Gdyby dom został sprzedany przed śmiercią męża, taki zapis w testamencie nie miałby już znaczenia. Jeżeli stało się inaczej, syn nabędzie prawo do domu; będzie jednak związany tym, że był już kontrakt i nastąpi sprzedaż.

* * *

Zamierzam zawrzeć związek małżeński. Mam majątek osobisty. Słyszałem, że ten majątek dalej pozostaje moją własnością – nawet w trakcie małżeństwa. Czy warto w związku z tym sporządzić umowę przedmałżeńską?

O ile w czasie małżeństwa druga strona nie zostanie dopisana jako współwłaściciel, to jest to dalej traktowane jako majątek odrębny. Umowa może w tym względzie przewidywać, że wzrost wartości majątku w trakcie małżeństwa nie będzie traktowany jako majątek małżeński wchodzący do podziału w razie rozwodu. Umowa może też przewidywać, że majątek ten może być przekazany na wypadek śmierci z pominięciem małżonka. W przeciwnym razie drugi małżonek odziedziczy, w zależności od sytuacji rodzinnej, całość lub część majątku małżonka.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -