piątek, 26 lipca, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Mój syn, który jest lekarzem, doradził mi, abym na wypadek choroby sporządziła następujące dokumenty: „Power of Attorney”, „Appointment of Healthcare Surrogate” oraz „Living Will”. Syn mówi, że jest to bardzo ważne, aby w razie mojej choroby mógł się mną zaopiekować i porozumiewać w moim imieniu z urzędami, lekarzami i innymi instytucjami oraz uzyskać dostęp do informacji na mój temat. Do czego służą te dokumenty i czy rzeczywiście powinnam je mieć zrobione?

Marzena z Odessa, FL


Droga Pani Marzeno

„Durable Power of Attorney” jest to trwałe pełnomocnictwo do wszystkich czynności prawnych, w którym można upoważnić określoną osobę lub osoby do dokonywania wszystkich czynności prawnych w imieniu i na rzecz osoby udzielającej upoważnienia. W dokumencie tym osoba udzielająca pełnomocnictwa, czyli mocodawca, tzw. „Principal”, powierza innej osobie, czyli pełnomocnikowi, tzw. „Agent” lub „Attorney in Fact”, prawo do działania w swoim imieniu. Pełnomocnictwo może być do wszystkich lub do wybranych czynności prawnych. Może być na przykład udzielone w celu umożliwienia innej osobie sprzedaży nieruchomości w imieniu mocodawcy, spraw finansowych i bankowych, reprezentacji w sprawach sądowych lub podpisywania dokumentów prawnych. Osoba udzielająca pełnomocnictwa musi w pełni rozumieć treść tego dokumentu i jego konsekwencje prawne. Jest to bowiem bardzo poważny dokument uprawniający kogoś do działania w cudzym imieniu bez konieczności uzyskania zgody mocodawcy lub nawet bez jego wiedzy. Pełnomocnictwo powinno być zatem udzielane ostrożnie – tylko osobom zaufanym. „Durable Power of Attorney” to pełnomocnictwo trwałe, które przetrwa wszelkie choroby mocodawcy, w tym również utratę kompetencji mentalnej i pozwala uniknąć konieczności przeprowadzenia postępowania kuratorskiego w sądzie, tzw. „guardianship”.

„Appointment of Healthcare Surrogate”, czyli pełnomocnictwo do spraw medycznych, oraz „Living Will”, czyli zaawansowana dyrektywa medyczna, to dokumenty, które również mogą być bardzo przydatne dla każdej osoby na wypadek ciężkiej choroby lub niekompetencji mentalnej. Osoba wyznaczona jako pełnomocnik medyczny może na podstawie takiego pełnomocnictwa rozmawiać z lekarzami na temat zdrowia pacjenta oraz podejmować decyzje medyczne w imieniu pacjenta na wypadek, gdyby stan pacjenta nie pozwalał mu na samodzielne komunikowanie się z lekarzami. W „Living Will” można natomiast zadecydować zawczasu, czy chce się być sztucznie podtrzymywanym przy życiu na wypadek ciężkiej choroby lub stanu wegetatywnego. Ze względu na prawo o ochronie danych osobowych bez pełnomocnictwa lekarze nie mogą ujawniać żadnych informacji na temat zdrowia pacjenta osobom nieupoważnionym.

Należy pamiętać, że „Living Will” to nie to samo co „Last Will”, czyli ostatnia wola/testament na wypadek śmierci. O ile „Living Will” ma zastosowanie tylko podczas życia, to „Last Will”, czyli testament, ma zastosowanie dopiero po śmierci i dotyczy głównie podziału majątku zmarłego po śmierci, ale może również zawierać inne instrukcje pośmiertne, dotyczące na przykład pochówku i wskazania opiekunów prawnych dla małoletnich dzieci zmarłego.

Wszystkie powyższe dokumenty można w każdej chwili zmienić lub odwołać. Ważne jest jednak, żeby pomyśleć o podpisaniu tych dokumentów zawczasu, gdy osoba ma pełną świadomość i rozumie treść tych dokumentów, bowiem w przypadku utraty kompetencji mentalnej jest już za późno na podpisanie takich dokumentów.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg.  Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -