niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaIPN odnalazł na Górkach Czechowskich szczątki ok. 35 osób

IPN odnalazł na Górkach Czechowskich szczątki ok. 35 osób

Szczątki co najmniej 35 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie w ramach poszukiwań prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej. Prace w tym miejscu zostały przedłużone.

Miejsce budowy ścieżki na Górkach Czechowskich w Lublinie, 23 marca 2021 r. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało w piątek na Facebooku, że trwające od 8 maja br. prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Górkach Czechowskich w Lublinie ponownie zostały przedłużone i będą kontynuowane w kolejnym tygodniu. „Odnaleziono szczątki należące do co najmniej 35 osób” – podał IPN.

Jak przypomniano, prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i stanowią kontynuację wcześniejszych badań.

Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz mówił w środę PAP, że poszukiwania prowadzone są w wąwozie północ-południe, na wysokości tzw. mogiły legionisty, kilkadziesiąt metrów od placu zabaw. Prace utrudnia niesprzyjający, twardy grunt.

W listopadzie ub.r. IPN również prowadził poszukiwania na Górkach Czechowskich. Archeolodzy eksplorowali wówczas dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i odnaleźli w jednym miejscu rozproszone fragmenty kostne, a w drugim fragmenty szkieletów „w częściowym układzie anatomicznym” i prawdopodobnie jeden szkielet. „Szkielet został zabezpieczony, ponieważ nie podjęliśmy go” – mówił dr Piekarz.

Wiosną ub.r. podczas prac w rejonie obecnego placu zabaw na Górkach Czechowskich i tzw. rzutni granatów IPN znalazł pojedyncze i silnie rozproszone szczątki ludzkie lub ich fragmenty zalegające na różnych głębokościach. Natomiast w czasie prac prowadzonych jesienią 2020 r. nie odnaleziono ludzkich szczątków.

Na terenie Górek Czechowskich, według ustaleń IPN, w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 r.

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”, pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich, należących wówczas w całości do prywatnego właściciela.

W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników – 67,7 proc. – była przeciwna zabudowie.

Piotr Nowak/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -