sobota, 20 kwietnia, 2024

Inżynier i patriota

31 lipca 2022 r. w Warszawie w wieku 90 lat zmarł Eugeniusz Uszyński – utalentowany inżynier, zasłużony członek Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica, oddany Polsce patriota.

Eugeniusz Uszyński urodził się w Łucku (obecna Ukraina). Tam chodził do szkoły, następnie ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Radomiu, uzyskując w 1955 r. dyplom inżyniera mechanika. W latach 1955-1957 uzupełnił studia II stopnia na Politechnice Warszawskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Pierwszą po studiach pracę podjął w Fabryce Broni „Walter” w Radomiu. W latach następnych pracował w Ośrodku Organizacji Pracy w Radomiu i Ursusie oraz jako naczelnik wydziału w Zjednoczeniu Przemysłu Ciągników i Maszyn w Warszawie.

W 1976 r. wyemigrował z Polski do USA i osiedlił się z rodziną w Nowym Jorku. Tu, w roku 1977, podjął pracę w znanej firmie Syska&Hennessy Consulting Engineers, początkowo jako kreślarz, a następnie jako projektant systemów energetycznych. W swojej pracy zawodowej wykonywał projekty systemów energetycznych w wielu nowojorskich budynkach oraz stacjach metra nowojorskiego. Uczestniczył w realizacji projektu instalacji elektrycznych dla Uniwersytetu w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

Eugeniusz Uszyński był człowiekiem niezwykle przedsiębiorczym, posiadał duży zakres wiedzy zawodowej i ogólnej, był wszechstronnie oczytany, interesował się ekonomią, zarządzeniem i inwestycjami. Był lubiany przez otoczenie.

Do Stowarzyszenia „Polonia Technica” należał nieprzerwanie od roku 1977. Na przestrzeni lat pełnił szereg funkcji w zarządzie stowarzyszenia. Był inicjatorem wyjazdowych szkoleń w góry Catskill, gdzie brał aktywny udział w tworzeniu programu działań Stowarzyszenia „Polonia Technica”.

Był gorącym patriotą, bardzo zaangażowanym w sprawy Polski i jej pomyślny rozwój. Aktywnie promował sprawę przystąpienia Polski do NATO.

W uznaniu swojej pracy zawodowej i społecznej został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, medalem 60-lecia, 70-lecia i 75-lecia „Polonia Technica” oraz szeregiem dyplomów uznania.

Eugeniusz Uszyński widział potrzebę nauki i bardzo dbał o wykształcenie dzieci. Jego córka Anna Byrne jest adwokatem w Cambridge MA, specjalizuje się w prawie spadkowym i prowadzi własną kancelarię prawną oraz firmę Investment Company –Kendall Wealth LLC. Kilkakrotnie została wyróżniona jako najlepsza kobieta – prawnik w stanie Massachusetts i w Nowej Anglii. Ma jednego syna Philipa, który studiuje i chce być inżynierem elektrykiem – jak dziadek. Syn śp. Eugeniusza, Martin Uszyński, jest lekarzem radiologiem, mieszka i pracuje w Teksasie, w Amarillo. W ubiegłym roku został wyróżniony tytułem najlepszego radiologa w Teksasie. Jego żona Olga też jest lekarzem – psychiatrą. Mają dwóch zdolnych synów: Adama i Alexa. Adam studiuje informatykę, Alex planuje być lekarzem. Eugeniusz Uszyński był bardzo dumny z osiągnięć swoich dzieci i wnuków.

W ostatnich latach swojego życia miał problemy zdrowotne i z tego powodu ograniczał swoją działalność społeczną i kontakty towarzyskie.

Zmarł w czasie swojej podróży do Polski, w szpitalu w Warszawie.

Pozostawił pogrążonych w smutku: żonę Danutę, dwoje dzieci: syna Martina i córkę Annę, troje wnuków – Philipa, Adama i Alexa i liczne grono przyjaciół ze Stowarzyszenia „Polonia Technica”.

Eugeniusz Uszyński całym swoim godnym życiem zasłużył na szacunek wszystkich, którzy go znali. Pozostanie w pamięci bliskich i przyjaciół jako człowiek, dla którego Bóg i ojczyzna stanowiły wartości, według których żył.

17 września 2022 r., o godz. 12:00 pm, odprawiona zostanie pożegnalna msza święta w kościele St. Andrew Avellino, 35-60 158 Street, Flushing, NY.

Dr Janusz Romański
Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica”

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -