poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaInfrastruktura gotowa na czwartą falę pandemii

Infrastruktura gotowa na czwartą falę pandemii

Infrastruktura konieczna do leczenia pacjentów z COVID-19 będzie cały czas gotowa, być może uśpiona, ale będziemy przygotowani na ewentualność czwartej fali COVID-19 – zapewnił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Sejmie w Warszawie, 20 maja. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia o tym, że resort zdrowia zachowa gotowość na wypadek czwartej fali COVID-19.

„To jest bardzo ważne, żebyśmy utrzymali pewien minimalny poziom infrastruktury covidowej, szczególnie część szpitali tymczasowych, bądź koncentrując leczenie wszystkich na covid, bądź też utrzymując je w formie tzw. pasywnej, czyli gotowe ze sprzętem, łóżkami, ale nie działające – w sensie nie absorbujące personelu” – mówił Niedzielski. Dodał, że personel musi wrócić do „tradycyjnego leczenia” i zajmowania się leczeniem oraz diagnozowaniem innych chorób.

Zapewnił, że infrastruktura covidowa będzie cały czas gotowa, „być może uśpiona, ale będziemy przygotowani na ewentualność czwartej fali”.

Reklama (Google)

Niedzielski pytany był też o harmonogram luzowania obostrzeń po 5 czerwca. W jego ocenie są przesłanki do tego, żeby luzować obostrzenia.

„Tutaj dyskusja jeszcze trwa” – poinformował. Dodał, że tego typu decyzje zostaną podjęte w ciągu tygodnia. Zaznaczył, że rekomenduje, by w najbliższym czasie noszenie maseczek było ciągle obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych i tam, gdzie nie można zachować dystansu.

„W tej chwili zastanawiamy się nad powiększeniem pojemności hoteli” – dodał.

Dopytywany o to, czy nie należy obawiać się nawrotu dużej liczby zachorowań, uspokajał, że obecnie Polska jest na zupełnie innym etapie pandemii. „My naprawdę teraz jesteśmy w innej rzeczywistości. Przypomnę, że już przekroczyliśmy liczbę 18 mln szczepień, z czego ponad 13 mln osób ma podaną pierwszą dawkę, ponad 5 mln ma dwie dawki, a pełne zaszczepienie – bo przypomnę, że Johnson&Johnson jest jednodawkowy – już mamy rzędu 6 mln osób” – wyliczał.

Przypomniał, że ciągle spada liczba dziennych zachorowań na COVID-19.

Szymon Zdziebłowski/PAP

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -