piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaGospodarka i inflacja najważniejszymi tematami wyborów dla 47,4 proc. badanych

Gospodarka i inflacja najważniejszymi tematami wyborów dla 47,4 proc. badanych

Inflacja i stan gospodarki będzie głównym tematem kampanii wyborczej dla 47,4 proc. badanych – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Zdecydowanie mniej respondentów wskazało na m.in. wojnę Rosji z Ukrainą, stosunki Polski z UE i stan demokracji w naszym kraju.

Fot. PAP/Leszek Szymański

W opublikowanym w niedzielę na stronie rp.pl badaniu pracownia SW Research zapytała ankietowanych, co – ich zdaniem – będzie głównym tematem kampanii wyborczej.

„Najwięcej – 47,4 proc. respondentów – odpowiedziało +inflacja i stan gospodarki+. 13,5 proc. ankietowanych uważa, że będzie to wojna Rosji z Ukrainą. 10,5 proc. spodziewa się, że najważniejszym tematem będą stosunki Polski z UE. 8,8 proc. respondentów jest zdania, że najważniejszym tematem będzie stan demokracji w Polsce. Problemy systemu ochrony zdrowia będą najważniejszym tematem kampanii wyborczej według 3,7 proc. badanych” – czytamy.

Jedynie według 2 proc. respondentów najważniejszym tematem będzie polityka zagraniczna. Z kolei 1,2 proc. ankietowanych spodziewa się, że najważniejszym tematem wyborów będą problemy systemu oświaty. Zdaniem 4,6 proc. respondentów w wyborach dominujący będzie inny temat. Zdania w tej sprawie nie ma 8,3 proc. badanych.

„Ponad połowa (55 proc.) osób w wieku do 24 lat oraz podobny odsetek respondentów (56 proc.) z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto sądzi, że najważniejszym tematem w czasie kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu będzie inflacja i stan gospodarki. Takiego samego zdania jest co drugi badany (48 proc.) posiadający wykształcenie średnie. Jeden na dwóch respondentów (53 proc.) z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców sądzi, że dominującym tematem w czasie kampanii wyborczej będzie inflacja i stan gospodarki – komentuje wyniki badania cytowana przez portal Justyna Sobczak z SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 marca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

mm/dki/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -