czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oficjalnie uruchomiła największy w Polsce system rowerowy

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oficjalnie uruchomiła największy w Polsce system rowerowy

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w czwartek oficjalnie uruchomiono w całości Metrorower. Przewodniczący GZM poinformował, że to największy system rowerowy w Polsce.

Rower systemu wypożyczeń Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej prezentowany podczas konferencji prasowej przed siedzibą Kato Science Corner w Katowicach, 31 października 2023 r. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

„Mamy największy system rowerowy w Polsce. Ponadto jest to pierwszy system rowerowy zintegrowany z transportem publicznym, przeznaczony tzw. ostatniej mili” – powiedział przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak podczas czwartkowej konferencji prasowej w Dąbrowie Górniczej.

Zgodnie z koncepcją tzw. ostatniej mili Metrorower ma służyć przemieszczaniu się przede wszystkim na krótkich odcinkach, np. dojeździe po wyjściu z autobusu do pracy.

System uruchomiono częściowo 25 lutego 2024 r. Od tamtego momentu działa on w ośmiu miastach. Pełnomocnik Nextbike (firmy obsługującej system) GZM Jakub Giza poinformował, że zebrane statystyki potwierdzają, iż Metrorower jest wykorzystywany przede wszystkim do krótkich przejazdów trwających od sześciu do jedenastu minut.

W sumie od momentu częściowego uruchomienia systemu z rowerów skorzystało ponad 50 tys. osób, które odbyły ponad 420 tys. przejazdów.

Rowery można wypożyczać m.in. w aplikacji Metrorower, dostępnej w sklepach App Store, Google Play i w AppGallery. Pierwsze 30 minut jazdy kosztuje złotówkę. Opłata rośnie za każde kolejne rozpoczęte 30 minut. Dostępne są abonamenty. Codziennie za darmo przez 60 minut mogą jeździć osoby mające bilety średniookresowe i długookresowe w systemie Transport GZM, a od 1 sierpnia 2024 r. także posiadacze karty Multisport.

Jedną z nowości w porównaniu do poprzednich sieci rowerowych, które działały w poszczególnych miastach, jest to, że rowerów nie trzeba wpinać do stojaków na stacjach. Wyposażono je w blokadę otwierającą się automatycznie po wypożyczeniu. Aby zakończyć przejazd, należy zamknąć ją ręcznie. Rowery można zwracać także w wyznaczonym obszarze poza stacjami, ale wiąże się to z dodatkową opłatą.

Użytkownikom Metroroweru udostępniono funkcję postoju. Oznacza to, że mogą podjechać w dane miejsce, zostawić tam rower i mieć pewność, że będzie na nich czekał, bo nikt inny w tym czasie go nie wypożyczy. Naliczana jest za to standardowa opłata z cennika przejazdów. Rowery można także rezerwować.

Metrorower to system całoroczny. 7 tys. znajdujących się w nim jednośladów to najnowsze modele SmartBike 2.0, wyposażone w nadajniki GPS, co ułatwia ich wypożyczanie oraz lokalizację. Są lżejsze, bardziej zwinne i dynamiczne oraz wygodniejsze od tych, którymi dotąd można było jeździć w niektórych miastach metropolii.

Przewodniczący GZM zapowiedział, że sieć stacji wypożyczeń będzie rozszerzana zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych samorządów.

Metrorower składa się z 7 tys. jednośladów i 924 stacji wypożyczeń w 31 spośród 41 gmin GZM: Będzinie, Bieruniu, Bytomiu, Chełmie Śląskim, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gierałtowicach, Gliwicach, Katowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzie Śląskiej, Rudzińcu, Siemianowicach Śląskich, Siewierzu, Sławkowie, Sosnowcu, Świerklańcu, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Tychach, Wojkowicach, Wyrach, Zabrzu oraz Zbrosławicach.

pato/mark/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -