sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaPoloniaMassachusettsFestiwal Krakus powraca!

Festiwal Krakus powraca!

Po przerwie spowodowanej pandemią i wprowadzonymi w związku z nią restrykcjami polonijny kalendarz zaczyna znów zapełniać się wydarzeniami. Jedną z takich imprez, powracających po rocznej przerwie, jest Festiwal Krakus organizowany przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee, MA. Tegoroczny festiwal odbędzie się w sobotę, 6 listopada, a głównym punktem programu będzie jak zwykle wręczenie Polish Heritage Award – choć w tym roku wręczone zostaną dwie nagrody, laureatom tegorocznemu i z poprzedniego roku.

Dochód z Festiwalu Krakus przeznaczony będzie na wsparcie Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

Polish Heritage Award uhonorowane zostaną dwie mające polskie korzenie firmy, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju lokalnej społeczności i nadal wnoszą duży wkład w jej życie. Pierwszym z laureatów jest Polska Narodowa Unia Kredytowa (Polish National Credit Union – PNCU), założona sto lat temu przez grupę polskich imigrantów, a dziś będąca jedną z najprężniejszych unii kredytowych w Ameryce. Drugim z laureatów jest Chicopee Provision/Blue Seal Kielbasa – również firma ze stuletnią tradycją i polskimi korzeniami.

Obie firmy w ciągu minionego stulecia stawiły czoła wielu wyzwaniom i pokonały wiele przeszkód, by osiągnąć pozycję, jaką mają obecnie – jednych z najlepiej prosperujących biznesów w Chicopee. Ameryka jest znana na całym świecie ze swojego ducha przedsiębiorczości, a ten duch jest napędzany w dużej mierze przez imigrantów. W każdym spisie ludności od 1880 r. imigranci są grupą cechującą się wyższą pracowitością i przedsiębiorczością, niż inne grupy – mówi Ron Lech, prezydent Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee. – Niektórzy z imigrantów byli bardzo dobrze wykształceni, inni nie, ale tym, co ich łączy, jest odwaga opuszczenia swoich krajów ojczystych oraz zapał i determinacja, aby rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Założyciele obu wyróżnionych firm – Stanley Sitarz z Blue Seal i Felix Furtek z PNCU – wykazali się dużą odwagą i determinacją i dzięki temu powołali do życia firmy, które nie tylko przetrwały zmieniające się czasy, ale z dużym powodzeniem działają do dziś – dodaje, podkreślając, że zarówno Blue Seal, jak i PNCU, zasłużyły na wyróżnienie Polish Heritage Award.

Aby jeszcze bardziej celebrować polskie dziedzictwo, o akompaniament muzyczny podczas bankietu zadba Ravotti Family Orchestra wykonująca tradycyjną muzykę polską. Muzycy pasjonują się polską muzyką i na tradycyjnych instrumentach, takich jak harmonijka i skrzypce, wykonają utwory wywodzące się z różnych regionów Polski. Również menu będzie nawiązywało do staropolskich tradycji, a bufet z przysmakami przygotuje i poda ekipa z polskich delikatesów Bernat’s Deli z Chicopee.

Polacy mogą być dumni z rodaków: Kopernika i Marii Skłodowskiej Curie, Pułaskiego i Kościuszki, Chopina i papieża Jana Pawła II oraz wielu, wielu innych. Od laureata Pokojowej Nagrody Nobla Czesława Miłosza do Stana Musiala, od dyrygenta Leopolda Stokowskiego do Liberace’a, Polacy pozostawili trwały ślad w swych drugich ojczyznach – mówi Richard Pinkos, przewodniczący Festiwalu Krakus 2021. – Mijają pokolenia, a różne grupy mieszają się w wielkim tyglu, jakim jest Ameryka. Podczas Festiwalu Krakus chcemy oddać hołd tym, którzy poświęcali swój czas i energię na kultywowanie polskich tradycji oraz przez swe działania zapisali się w historii Ameryki – nie tylko w wymiarze krajowym, ale i lokalnym – tłumaczy.

Dochód z Festiwalu Krakus przeznaczony będzie na wsparcie Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee, organizacji non-profit 501 (c) (3), o której więcej informacji można znaleźć na stronie www.polishcenter.net lub dzwoniąc pod numer 413-592-0001.

WEM


15. Festiwal Krakus
Sobota, 6 listopada 2021 r.
Pilsudski Park
200 County Road
Holyoke, MA 01040

Bilety: $75 od osoby, $40 – studenci, $25 – dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat
Tel. 413-537-1732

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -