poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceDziki Zachód motywem przewodnim 12. edycji akcji „Bo lubię język polski”

Dziki Zachód motywem przewodnim 12. edycji akcji „Bo lubię język polski”

Kowbojskie kapelusze, westernowe historie i krainy, w których można było przeżyć niesamowite przygody – motywem przewodnim tegorocznej, 12. edycji akcji „Bo lubię język polski” był Dziki Zachód, po którym przewodnikami byli znani z polskiej kreskówki Bolek i Lolek. Wraz z nimi bogactwo języka ojczystego poznawało ponad 350 miłośników języka polskiego z 23 szkół polonijnych ze wschodniego wybrzeża USA.

8 marca przedstawiciele dwunastu z nich spotkali się stacjonarnie w Polskiej Szkole Sobotniej im. bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Derby, CT, która jest inicjatorem akcji i jak co roku była gospodarzem wydarzenia. Oprócz miejscowych uczniów do Derby przybyły reprezentacje Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport, CT, Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Port Chester, NY, Akademii Młodej Polonii w Clifton, NJ, Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY, Polskiej Szkoły Społecznej im. Ireny Sendlerowej w Carmel, NY, Polskiej Szkoły Sobotniej przy Parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, NY, Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford, CT, Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT, Polskiej Szkoły Sobotniej im. A. Mickiewicza w Stamford, CT oraz Polskiej Szkoły im. Wincentego Pallottiego w Ridgewood, NY.

Oprócz tego kilkanaście szkół wzięło udział w akcji w formie zajęć zorganizowanych u siebie, na podstawie materiałów i schematów dostarczonych przez organizatorów akcji. Były to: Polska Szkoła im. św. Kazimierza Królewicza w Newark, NJ, Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ, Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ, Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Wallington, NJ, Polska Szkoła „Ogniwo” w Morrisville, PA, Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza na Brooklynie, NY, Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Faustyny w Ozone Park, NY, Polska Szkoła Dokształcająca im. Zbigniewa Herberta w Copiague, NY, Polska Szkoła Dokształcająca im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ, Polska Szkoła Dokształcająca im. Stanisława Moniuszki w Rockaway Beach, NY oraz Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej w Poughkeepsie, NY.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Konsulat Generalny RP w NY, Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Katarzyna Wasilkowska – pisarka, autorka książek dla dzieci.

opr. JLS
Fot. Archiwum szkół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -