25 lipca na stadionie New Britain Bees w New Britain miał miejsce Dzień Kultury Polskiej. Było to jedno z pierwszych polonijnych wydarzeń w okolicy po pandemii. Organizatorzy wydarzenia, lokalna drużyna baseballowa New Britain Bees, która połączyła siły z fundacją Forever in my Heart, pod patronatem sponsora, agencji Euro-American Homecare z Berlina do ostatniej chwili obawiali się, czy pogoda nie pokrzyżuje im planów. Na szczęście warunki atmosferyczne okazały się tego dnia sprzyjające i Polski Dzień odbył się z niemałym sukcesem. Wg organizatorów w ciągu dnia stadion odwiedziło około półtora tysiąca osób.
Festiwal połączył widowiskowy mecz baseballu oraz polskie jedzenie, muzykę i pamiątki. Około 30 stoisk oferowało polskie przysmaki, napoje, rękodzieło, książki i pamiątki. Wystawcy dopisali, jak na jedną z pierwszych imprez, zorganizowanych po okresie pandemii, która wiele rodzin zniechęciła do aktywności w tłumie ze względu na obawę przed wirusem. Mira Alicki, prezes fundacji Forever in my Heart, pozytywnie podsumowała wydarzenie.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zorganizować Polski Dzień. Planowaliśmy to już od kilku lat, ale ciągle coś stawało na przeszkodzie. W tym roku, jak na pierwszy raz, udało nam się całkiem nieźle i wszyscy, z którymi rozmawialiśmy podczas imprezy, byli bardzo zadowoleni, zarówno wystawcy, jak i odwiedzający. Nie wiemy jeszcze, czy uda nam się zorganizować taki sam Polski Dzień za rok. To ogromne przedsięwzięcie, potrzeba sponsora i rąk do pracy. Dlatego chcę podziękować agencji Euro-American Homecare, która zasponsorowała cały festiwal, to dzięki ich wsparciu mogliśmy go zorganizować. Dziękuję również sklepowi Polmart z New Britain, który włączył się do organizacji przedsięwzięcia – powiedziała.
Podczas otwarcia Polskiego Dnia głos zabrali Mira Alicki, prezes Fundacji Forever in my Heart, oraz właściciel zespołu New Britain Bees Brad Smith. Mira Alicki opowiedziała o historii i zakresie działalności fundacji, która między innymi zajmuje się promocją zdrowia przez dogoterapię, ratuje i szkoli zaniedbane psy, aby stały się tzw. „service dogs” dla niepełnosprawnych weteranów i innych osób w potrzebie. Psy, należące do fundacji, towarzyszyły w trudnych początkach pandemii kobietom z pobliskiego więzienia, kiedy w ośrodku penitencjarnym zakazano odwiedzin i zminimalizowano aktywności dla osadzonych. Obecność zwierząt pomagała rozładować emocje i zaradzić samotności osadzonych. Podczas festiwalu na scenie wystąpił zespół Broad Street Blues Band oraz uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego i dzieci z grupy Volta Dance Studio z Plainville, a Jarek Majka i Alexa Majka wykonali dwa hymny narodowe: polski i amerykański.
Dzień Polskiej Kultury na stadionie New Britain Bees był również okazją do zaprezentowania tegorocznego marszałka kontyngentu „Małej Polski”, który poprowadzi Polonię z New Britain i okolic 5. Aleją na Manhattanie podczas 83. Parady Pułaskiego, która odbędzie się w niedzielę, 3 października. Marszałkiem powstałego w 2019 kontyngentu z centralnej części stanu została lokalna działaczka polonijna, filantropka i przedsiębiorczyni Anna Kobylarz. Podczas tegorocznej parady towarzyszyć jej będzie Piotr Chrzanowski, lokalny agent nieruchomości, który został mianowany Marszałkiem Juniorem na tegoroczną paradę. Bogumiła Gładysz, koordynatorka lokalnego kontyngentu, który w 2019 r. zadebiutował na Paradzie Pułaskiego, podziękowała również obecnej podczas Polskiego Dnia Alexie Majka, która przeszła 5. Aleją dwa lata temu jako pierwsza Miss kontyngentu Małej Polski.
AK
Fot. Robert Iwanicki, Bogumiła Gładysz, Adrian Baron