czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaTurystykaDróżki kalwaryjskie na jesienną zadumę

Dróżki kalwaryjskie na jesienną zadumę

Polska jesień, a zwłaszcza listopad to okres zadumy i nostalgii. W naszym kraju jest wiele interesujących miejsc, do których szczególnie warto się wybrać właśnie o tej porze roku. A może kilkugodzinny spacer wzdłuż krętych, wspinających się w górę dróżek wśród 42 kapliczek i kościołów w Kalwarii Zebrzydowskiej? To dróżki kalwaryjskie rozciągające się na przestrzeni ponad 6 kilometrów, wkomponowane w otaczające miasto góry, a przez co bardzo przypominają miejsca święte w Jerozolimie.

W 2002 r., podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II odwiedził Kalwarię Zebrzydowską, gdzie podczas sprawowanej przez siebie mszy św. zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej Kościół, naród i siebie samego. Była to ostatnia Msza św. Ojca Świętego sprawowana na ojczystej ziemi. Fot. kalwaria.eu

Dróżki są częścią Sanktuarium, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce oraz zaliczane do najciekawszych założeń krajobrazowo-architektonicznych w Europie.

Na dróżki kalwaryjskie składają się:

  • Dróżki Pana Jezusa z 28 stacjami w 24 obiektach;
  • Dróżki Matki Bożej (3 części: Boleści, Zaśnięcia, Wniebowzięcia) z 24 stacjami w 11 obiektach i 10 obiektach wspólnych z dróżkami Pana Jezusa;
  • Dróżki za zmarłych odprawiane na trasie i przy stacjach dróżek Matki Bożej;
  • Rzymska Droga Krzyżowa rozpoczynająca się przy kaplicy „U Piłata”.
Kalwaria Zebrzydowska wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fot. POT

Dodatkowym niepodważalnym argumentem za odwiedzeniem Kalwarii Zebrzydowskiej jest fakt, że od 1999 roku miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kaplicy Zebrzydowskich. Tutaj też są odbywają imponujące inscenizacje Golgoty w okresie Wielkiego Tygodnia oraz niezwykle barwne misteria pasyjne w sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP.

Fot. POT

Samo miasteczko Kalwaria Zebrzydowska zostało założone w roku 1617 przez Mikołaja Zebrzydowskiego w malowniczym Pogórzu Makowskim. Nowe miasto zlokalizowano tuż obok ufundowanego wcześniej sanktuarium, jako zaplecze dla pielgrzymów. Do innych zabytków miasta godnych uwagi należą między innymi zamek w Zebrzydowicach, piękne kamieniczki z kramami odpustowymi oraz inne zabytkowe domy. Do zabytków świadczących o wysokiej kulturze duchowej należą dwie Pustelnie: Pięciu Braci Polaków i Świętej Rozalii.

Fot. POT

Warto przyjechać do Kalwarii Zebrzydowskiej i zobaczyć przepiękny krajobraz kulturowy nacechowany wartościami duchowymi, w którym elementy przyrodnicze i dzieła artystyczne łączą się w harmonijną całość, a przepych architektury baroku umiejętnie wkomponowany jest w pejzaż natury.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaria Zebrzydowska Klasztor oo. Bernardynów: www.kalwaria.eu.

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -