sobota, 1 kwietnia, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaDouglas Emhoff: Holokaust był prawdziwy, zdarzył się, nie da się temu zaprzeczyć

Douglas Emhoff: Holokaust był prawdziwy, zdarzył się, nie da się temu zaprzeczyć

Holokaust był prawdziwy, zdarzył się, nie da się temu zaprzeczyć – mówił Douglas Emhoff, mąż Kamali Harris, w sobotę w Muzeum Galicja w Krakowie. Powiedział także, że może być w tym miejscu dzięki temu, że jego pradziadkowie ok. 120 lat temu uciekli z terenów zaborów.

Prawnik, mąż wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris – Douglas Emhoff podczas okrągłego stołu dot. antysemityzmu i tolerancji, 28 stycznia, w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Drugi dżentelmen jest wysłannikiem administracji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie i wspierania pamięci o Holokauście.

W sobotę wziął udział w okrągłym stole poświęconym tematyce antysemityzmu i tolerancji, zorganizowanym w Muzeum Galicja w Krakowie.

„Holokaust był prawdziwy, zdarzył się, nie da się temu zaprzeczyć” – mówił Emhoff. Zagłada – podkreślał – była systematyczna, było to masowe mordowanie i odczłowieczanie Żydów.

Jak powiedział, może być w tym miejscu, w którym jest, dzięki temu, że jego „pradziadkowie ok. 120 lat temu uciekli przed prześladowaniami w Polsce” (wówczas terenów zaborów-PAP).

Emhoff wspominał m.in. piątkową wizytę w byłym nazistowskim niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Jak mówił, wciąż są w nim silne emocje po tej wizycie. „Czuję bardzo głęboką więź z tymi, którzy zginęli w Auschwitz i w licznych innych miejscach. Wiem, że wielu amerykańskich Żydów myśli tak samo jak ja” – przyznał Emhoff.

Drugi dżentelmen podkreślał, że jego wizyta w Polsce i Niemczech jest ważnym elementem wysiłków administracji Białego Domu, wysiłków mających na celu zapobieganie zaprzeczaniu Holokaustu i dezinformacji. „Jestem tu w imieniu prezydenta Bidena i mojej żony Harris, żeby pogłębić relacje między USA i UE w celu przeciwdziałania antysemityzmowi na świecie” – powiedział drugi dżentelmen.

Zwrócił uwagę na rolę Żydowskiego Muzeum Galicja w walce ze stereotypami, w zachęcaniu do refleksji. Według Emhoffa ważne jest, aby docierać do młodzieży z przesłaniem, że Holokaust nie może się powtórzyć.

W rozmowach okrągłego stołu uczestniczyli również naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski, pisarka i historyk Deborah Lipstadt oraz przedstawiciele licznych organizacji kultywujących kulturę i historię żydowską.

Emhoff przebywa w Polsce z czterodniową wizytą. Potem poleci na dwa dni do Berlina, gdzie weźmie udział w podobnym spotkaniu poświęconym tematyce antysemityzmu oraz zwiedzi placówki kultury.

Douglas Emhoff urodził się w 1964 r. w Nowym Jorku. Jego rodzice są Żydami. Z wykształcenia jest prawnikiem. Od 2021 r., kiedy Kamala Harris została wiceprezydentem w administracji Joe Bidena, Emhoff jest drugim dżentelmenem USA.

Beata Kołodziej/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -