poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaGorący TematDonald Tusk kandydatem na premiera zgłoszonym w tzw. drugim kroku

Donald Tusk kandydatem na premiera zgłoszonym w tzw. drugim kroku

Lider KO Donald Tusk jest kandydatem na premiera zgłoszonym w tzw. drugim kroku – poinformował w poniedziałek po południu marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Sejm przystąpił do debaty i wyboru nowego szefa rządu.

Przewodniczący PO Donald Tusk (P) oraz posłanka KO Barbara Nowacka (C) oraz wiceprzewodniczący PO Borys Budka (L) na sali obrad Sejmu w Warszawie, 11 grudnia. Fot. PAP/Paweł Supernak

Wcześniej w poniedziałek posłowie w głosowaniu nie udzielili wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm. Kandydatem większości, którą mają KO, Trzecia Droga i Lewica, na to stanowisko jest Donald Tusk.

Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zagłosowało 190 posłów – 187 z PiS i 3 z Kukiz’15; trzech posłów klubu PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Przeciw wotum zaufania dla rządu Morawieckiego było 266 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

We wtorek o godzinie 10 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 16.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wiktoria Nicałek/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -