niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsDocenione zasługi Tadeusza Gocławskiego

Docenione zasługi Tadeusza Gocławskiego

Uczestnik Powstania Warszawskiego, 96-letni obecnie Tadeusz Gocławski, został na wniosek Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie zostało przyznane na mocy postanowienia prezydenta RP z dnia 22 czerwca 2023 r., natomiast wręczenia dokonał ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski. Uroczystość miała miejsce 27 września w siedzibie Pl. #37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie.

Uroczystość wręczenia orderu odbyła się 27 sierpnia w weterańskiej placówce w Bostonie. Fot. Marcin Bolec

Ambasador Magierowski podczas uroczystego spotkania przypomniał zgromadzonym krótki biogram odznaczonego. – Tadeusz Gocławski urodził się 21 maja 1927 r. w Warszawie. W 1942 r., w wieku 15 lat, wstąpił do Armii Krajowej, gdzie zajmował się roznoszeniem komunikatów. Aktywnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, dostając powołanie do zgrupowania „Chrobry II” walczącego w Śródmieściu. Pod koniec sierpnia 1944 r. został ranny podczas ataku czołgów. Uczestniczył też w walkach na Starym Mieście oraz na Ochocie. Po złożeniu broni przez powstańców przebywał w obozach niemieckich. Z uwagi na młody wiek został skierowany do pracy przymusowej. W 1950 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie odnalazł swoją matkę. Podczas wojny koreańskiej został powołany do wojska amerykańskiego. Stacjonował w Niemczech, zakończył służbę wojskową w stopniu kaprala – mówił ambasador. Następnie przekazał na ręce weterana order.

Od lewej: ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski, Tadeusz Gocławski i jego syn Ted Gocławski. Fot. Marcin Bolec

W uroczystości, oprócz weteranów i członkiń Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP, wziął udział syn odznaczonego Ted Gocławski, jak również zaproszeni goście, m.in. proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o. Jerzy Żebrowski i redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec.

JS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -